dunyanin-en-guc-tamir-edilen-dizustu-bilgisayarlarini-acikladilar-1Cn8MKQA.jpg

Dünyanın en güç tamir edilen dizüstü bilgisayarlarını açıkladılar

Dizüstü bilgisayarlar kelam konusu olduğunda, MacBook’lar ve Chromebook’lar piyasadaki en tanınan seçeneklerden ikisi. Fakat yeni bir sanayi raporuna nazaran kıymetli bir bahiste geride kalıyorlar: Tamir edilebilirlik. Çünkü bu iki dizüstü bilgisayar, tüm raporda yer alan en düşük tamir edilebilirlik puanlarından birini aldı.

Failing the Fix ismi verilen tahlil, ABD’de bir tüketici savunma kuruluşu olan Public Interest Research Group (PIRG) tarafından hazırlandı. PIRG, bulgularını Fransa’da satılan tüm dizüstü bilgisayarlar için gerekli olan tamir edilebilirlik puanlarına dayandırırken, Fransız endeksinin puanlarını kendi ağırlıklandırmasına nazaran ayarladı.

Rapordaki sonuçlar Chromebook’lar ve MacBook’lar için uygun gözükmüyor. Birinci olarak Chromebook’lar, öbür tüm dizüstü bilgisayarların ortalamasından daha düşük bir ortalama tamirat puanı aldı; tam olarak 6.3.

PIRG’in dikkate aldığı en kıymetli faktör olarak tanımladığı sökme sürecine bakıldığında, Chromebook’lar öbür dizüstü bilgisayarların 15,2’lik puanından daha düşük olan 14,9 puan aldı. Raporda “bireyler yahut okullar için çoklukla uygun fiyatlı bir seçenek olarak görülse de Chromebook’lar başka dizüstü bilgisayarlara nazaran ortalama olarak daha az tamir edilebilir durumda” tabirleri yer alıyor.

Bununla birlikte Apple’ın durumu da çok âlâ değil. Hatta, tamir edilebilirlik açısından en makus dizüstü bilgisayar markası olarak değerlendirildi ve en düşük not olan “D”yi alan tek şirket oldu. Buna karşılık, en yüksek puan alan markalar B+ ile Asus ve Acer oldu.

Apple ayrıyeten sökülme konusunda da Asus’un aldığı 9.1 ve Acer’ın aldığı 8.1’in çok altında, 4.0 puan aldı.

PIRG raporu, tamir edilebilirlik ve demontaj puanlarının yanı sıra, üreticilerin tamir hakkı mevzuatına karşı lobi yapan sanayi kümelerinin bir modülü olup olmadıklarını, yedek modüllerin bulunabilirliği ve satın alınabilirliği, güncellemelerin ne sıklıkta sağlandığı ve tamirat evraklarının kolay kolay bulunup bulunmadığı üzere birçok ayrıntısı da kıymetlendirdi.

Apple, aygıtlarının meskende tamirine karşı görünüşte düşmanca tavrı nedeniyle uzun müddettir eleştiriliyordu, fakat son yıllarda düzenleyici baskılar artmaya başladıkça işler değişmeye başladı. Şirket, aygıtları için tamir kitleri hazırladı ve Kaliforniya’nın tamir hakkı yasa tasarısını destekleyerek birtakım değişiklikler yaptı. Bu durum PIRG raporunun kimi kısımlarında de yer alıyor ve Apple’ın telefonları geçen yıla kıyasla tamir edilebilirliklerini geliştirdikleri için takdir ediliyor.

Bu ortada Google, eski modeller için dayanağı sonlandırdığı ve gerektiğinde tamir edilmelerini çok daha güç hale getirdiği için eleştirildi. Google daha sonra Chromebook’lar için genişletilmiş dayanak sunsa da bu tüm eleştirmenleri şad etmeye yetmedi.

Dolayısıyla, bir Chromebook ya da Apple tarafından üretilen bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız, tamirinin kolay olmayacağını göz önünde bulundurmanız lazım.

Comments are closed.