discord-yokken-o-vardi-bir-vakitler-herkesin-siklikla-kullandigi-skype-ne-oldu-da-piyasadan-AImCpyHk.png

Discord Yokken O Vardı: Bir Vakitler Herkesin Sıklıkla Kullandığı Skype, Ne Oldu da Piyasadan Kayboldu?

Sene 2010-2011… Okuldan geldikten sonra arkadaşlarınızla oyun oynamak için PC başına oturmuşsunuz ve Skype’ı açmışsınız. Ne hoş vakitlerdi değil mi?

Bir vakitlerin en bilinen uygulaması Skype, maalesef ki artık pek konuşulmuyor. Pekala ya neden? Skype’a tam olarak ne oldu?

Skype, çıkış yaptığı anda hit olmuştu.

İnsanlar Skype sayesinde artık anlık mesajlaşmanın ötesine geçip daha samimi ve gerçek vakitli bir irtibat kurabiliyordu.

Daha sonra eBay, Skype’ı 2,7 milyar dolara satın aldı ve onu daha da büyüttü ama asıl büyüme, görüntü aramaların eklenmesiyle yaşandı.

Ancak her büyük kıssada olduğu gibi Skype’da zorluklar yaşadı.

Windows 8 ile birlikte gelen değişiklikler ve P2P teknolojisinden vazgeçiş, kullanıcı tecrübesini kötüleştirdi. Skype, bir vakitler kullanıcı dostu ve herkes için erişilebilir bir platformken yavaş yavaş karmaşık ve kullanışsız bir hâle geldi.

Microsoft, bu zorlukları aşmaya çalışsa da Skype’ın yıldızı çoktan solmaya başlamıştı bile.

Bir vakitler kolaylığıyla bilinen Skype, gereksiz özelliklerle şişirilmişti.

Kullanıcılar tarafından olumsuz geri dönüşler alan Skype, artık eski samimiyetini kaybetmişti. Microsoft, tamamen baştan başlamanın ve başlangıçta istedikleri iş programını yaratmanın daha kolay olacağını düşündü.

Skype ismi, artık eskisi kadar tanınan değildi ve bu yüzden çok daha büyük bir muvaffakiyete ulaşan Microsoft Teams’i yaratmak için bu programı büsbütün terk ettiler.

Daha sonra Discord, 2015 yılında ortaya çıktı ve bilhassa oyuncular için çok daha sağlam, organize ve kişiselleştirilmiş bir irtibat tecrübesi sundu. Tabuta çakılan son çivi ise elbette 2020’deki pandemi sırasında Zoom tarafından geldi.

Skype’ın başına ne gelmiş olursa olsun, ismi bile hâlâ eski günleri hatırlatıyor değil mi?

Kaynaklar: NationSquid, Medium

İlginizi çekebilecek öbür içeriklerimiz:

Comments are closed.