discord-10-yildir-devem-eden-direnisin-akabinde-en-sonunda-pes-etti-m1GquKrV.jpg

Discord, 10 yıldır devem eden direnişin akabinde en sonunda pes etti

Popüler toplumsal medya platformu Discord artık teknoloji pazarının ender reklamsız cennetlerinden biri olmayacak. Aylık 200 milyondan fazla faal kullanıcısı olan platform, bu hafta içinde reklam göstermeye başlamayı planladığını bildirdi.

Discord’da yayınlanan reklamların birinci maksadı, oyun üreticileri. Platform, oyun üreticilerinden reklam almaları için bir düzineden fazla satış çalışanını işe almayı planlıyor. Ayrıyeten oyunlarla bir arada dizi ve sinema reklamları da kaçınılmaz olacak üzere görünüyor.

10 yıl direndi ancak sonunda para tatlı geldi

Yaklaşık 10 yıldır reklam gösterimine karşı direnen Discord, 200 milyon kullanıcının sağlayacağı cazip reklam tekliflerine artık hayır diyemiyor. Discord reklamlarının kullanıcı ayarlarından kapatılabilmesi mümkün olacak lakin bunun tüm kullanıcılar için geçerli olması mümkün değil üzere görünüyor, yoksa reklam almanın bir manası kalmıyor. Yalnızca ücretli abonelerin reklamlardan kaçabileceği anlaşılıyor.

Discord’un eserlerden sorumlu kıdemli lider yardımcısı Peter Sellis‘e nazaran, reklamlar ekranın sol alt köşesinde görünecek ve hedefleme kullanıcının oyun alışkanlıklarına, yaş ve konumuna nazaran yapılacak.

Bloomberg’in hesaplamalarına nazaran Discord satışları şu anda 600 milyon dolar seviyesinde ve teşebbüs “gelecekte bir noktada” halka arzı düşünüyor. Hatta birtakım yatırım siteleri, Discord’u 2024’ün en çok beklenen halka arzları listesinde sıraladı ve çalışanlarının %17’sini işten çıkarmasına karşın Discord’u “para basan bir şirket” olarak nitelendirdi. Artık reklam da almaya başladığına nazaran, Discord darphane üzere çalışmaya devam edecek diyebiliriz.

Comments are closed.