bu-turlu-artis-gorulmedi-snapdragon-x-seckine-ikinci-kez-performans-testinde-w5aXBIk9.webp

Bu türlü artış görülmedi! Snapdragon X Seçkine, ikinci kez performans testinde

Dünyanın en büyük taşınabilir işlemci üreticilerinden Qualcomm, Ekim 2023’te birinci dizüstü bilgisayar işlemcisi Snapdragon X Elite‘i tanıtarak bu pazara da resmen giriş yaptı. ARM tabanlı bu işlemci, özellikleriyle kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Son olarak Qualcomm Snapdragon X Elite, ikinci kere Geekbench performans testinde görüntülendi.

Qualcomm Snapdragon X Seçkine, Geekbench bilgi tabanında

Qualcomm Snapdragon X Elite, TSMC‘nin 4 nanometre teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Yarı iletken devi, birinci işlemcisinin Intel 13. kuşak Core i7-1360P ve i7-1355U modellerine kıyasla iki kat daha fazla performans sunduğunu belirtiyor.

İşlemcinin temel saat suratı 3,8 GHz iken, çift çekirdek kullanıldığında 4,3 GHz‘e kadar artabiliyor. Yapay zeka bakımından da gelişmiş bir yonga seti olan Snapdragon X EliteQualcomm‘u en büyük işlemci üreticileri olan AppleIntel ve AMD ile rekabete sokuyor. Son yapılan performans testi de bunu gösteriyor.

Qualcomm Snapdragon X Elite, LENOVO tarafından üretilen bir dizüstü bilgisayarda performans testine sokuldu. Aygıt “Dengeli” güç planında çalıştığı sırada yapılan tekli ve çoklu çekirdekli testlerde sırasıyla 2.427 ve 14.254 puan elde etti. Qualcomm‘un birinci bilgisayar işlemcisi, geçtiğimiz haftalarda yapılan bir testte ise sırasıyla 1.628 ve 11.392 skor yapmıştı. Bu bağlamda o vakitten bu yana performansın kıymetli oranda arttığını söyleyebilmek mümkün.

Bu performans artışının ardındaki nedenler bilinmiyor. Lakin işlemcinin dizüstü bilgisayar için daha da optimize edilmiş olabileceği yahut test edilen aygıtın geliştirilmiş bir soğutma sistemine sahip olabileceği istikametinde varsayımlar mevcut.

Qualcomm Snapdragon X EliteHPDellLENOVOAcer ve ASUS gibi dizüstü bilgisayar üreticilerinin modellerine güç verecek. Aktarılan bilgilere göre Snapdragon X Elite kullanan birinci bilgisayar ise Samsung tarafından yakın vakitte piyasaya sürülecek Galaxy Book 4 Edge modeli olacak.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.