beklentileri-karsilayacak-mi-intel-arrow-lake-serisi-ozellikleri-netlesiyor-xqH2knSb.jpg

Beklentileri karşılayacak mı? Intel Arrow Lake serisi özellikleri netleşiyor

Son sızıntılar, Intel Core Ultra 200 serisinin içinde “Arrow Lake” kod ismiyle bilinen iki farklı konfigürasyonun varlığını doğruladı. MTL-S (Meteor Lake-S) ve UDIMM bellek içeren bu platform, yeni kuşak masaüstü işlemci platformu olarak karşımıza çıkacak. İşte Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) özellikleri…

Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) ailesi özellikleri netleşiyor

Biri 24 çekirdekli, başkası ise 20 çekirdekli olmak üzere iki farklı modelin birtakım özellikleri ortaya çıktı. Sızdırılan modeller, hyperthreading teknolojisini desteklemiyor.

Core Ultra 200 “Arrow Lake” Modelleri:

  • 20 çekirdek, 20 iş parçacığı, 2.3GHz
  • 24 çekirdek, 24 iş parçacığı, 2.3GHz

Her iki model de şu anda çoklukla erken mühendislik örneklerinde görülen 2.3 ila 3.0 GHz üzere düşük bir frekans aralığında çalışıyor. Yeni işlemcilerin şimdi perakende satışta kullanılan isimleri bilinmiyor. Bununla birlikte platformda rastgele bir anakart üretici paydaşlığı işareti de görülmüyor.

Yayınlanan örnekler, sürat ve yetenek açısından son perakende satışa sunulacak eserlerden farklılık gösterebilir. Lakin çekirdek sayısının değişmeyeceğini belirtelim.

Yeni jenerasyon işlemci serilerinin, Raptor Lake ile tıpkı çekirdek sayısına (8 P-Çekirdek ve 16 E-Çekirdek) sahip olacağı söyleniyor. En kıymetli yenilik ise LP-çekirdeklerde (Verimlilik çekirdeği) karşımıza çıkacak.

Intel, yeni platform için şimdi kesin bir lansman tarihi açıklamadı. Şirket, gömülü sistemler için tasarlanan Core Ultra 100 Meteor Lake-PS işlemcilerle birlikte çalışacak olan LGA 1851 soketini yakın vakitte duyurdu. Bu soketin Core Ultra 200 serisi ve tüketiciler için gelecek sürümlerde de kullanılacağı belirtiliyor.

Resmi olarak onaylanmamış olsa da, söylentiler Arrow Lake masaüstü serisinin Alchemist mimarisine dayanan Xe-LPG GPU mimarisini kullanabileceğini öne sürüyor. Taşınabilir işlemcilerin (H-Serisi) ise Xe-LPG+ olarak bilinen güncellenmiş bir versiyonu kullanabileceği varsayım ediliyor. Lakin sızdırılan bilgilerde GPU mimarileriyle ilgili rastgele bir ayrıntı bulunmuyor.

Comments are closed.