avrupa-uzay-ajansi-uzay-meraklilarini-kotu-trolledi-iste-dunyanin-gercek-bicimi-cKbklX7l.jpg

Avrupa Uzay Ajansı, Uzay Meraklılarını Kötü Trolledi: İşte Dünya’nın “Gerçek” Biçimi

Son yıllarda Dünya’nın aslında yuvarlak olmadığını savunan “düz Dünyacıların” sayısı yuhaf bir şekilde artışa geçti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu bireylerle alay etmek emeliyle şaşırtan bir 1 Nisan paylaşımı yaptı.

Paylaşımda Dünya’nın biçiminin aslında tam da yuvarlak olmadığı, daha çok bir yumurtaya benzediği ifade ediliyordu ve bu açıklamayı destekleyen bir görsel de paylaşıldı. Bu görsel çok kısa müddette internette yayıldı ve pek çok kişi de bu paylaşımı gerçek zannederek paylaştı.

Bu yıl 1 Nisan ile Paskalya’nın aynı periyoda denk gelmesinden ötürü bu türlü bir latife yapan ESA, bilimsel kurumlar ortasında en dikkat çeken ve en çok kişiyi kandıran latifeyi da yapmış oldu. Öte yandan latife yapmayı seven tek bilimsel tertip da ESA değildi. 

Bilim kurumlarının öbür latifeleri şu biçimdeydi:

Hadron çarpıştırıcısı ile bilinen CERN, kuruluşlarının 70. yılında isimlerini “Network of Experiments for Research and Development in Society (NERDS)” olarak değiştireceğini açıkladı. Elbette bu da bir latifeydi. NERDS sözcüğü, televizyon çevirisiyle “İnekler” manasına geliyor. 

Şakalardan nasibini alanlar ortasında astrologlar ve homeopati destekçileri de yer aldı. Jim Al-Khalili, “Suyun hafızası için kuantum dolaşıklığı” isimli uydurma, araştırmacıları bile gerçek olmayan bir makale yayımladı. Araştırmada “çoklu ileti paylaşımlı astroloji” isimli yeni bir astrolojik yaklaşım açıklandı. Alışılmış ki o denli bir şey de yok. 

Diğer latife makaleleri ise tutulmaları merkezine aldı. Bu latifelerden birinde, hazır güneş de tutulmuşken Güneş ile Merkür ortasında yer aldığı düşünülen Vulcan (Star Trek’teki değil) gezegeninin aranacağı belirtilirken, bir öbür araştırma ise en çok güneş tutulması gören ırkın hangisi olduğunu inceledi. Yanıt, yüzlerce milyon yıldır evrim geçirmekle işi olmayan at nalı yengeçleri çıktı. 

Sizin en beğendiğiniz 1 Nisan latifesi hangisi oldu?

Comments are closed.