avrupa-birliginden-applea-ve-microsofta-nefes-aldiran-imessage-ve-edge-karari-um69KYib.jpg

Avrupa Birliği’nden Apple’a ve Microsoft’a nefes aldıran iMessage ve Edge kararı

Bloomberg’in haberine nazaran Avrupa Komitesi, AB bölgesinde Mart ayı başlarında Dijital Pazar Kanunları resmen başladığında, Apple’ın iMessage platformunu, Microsoft’un Bing’ini ve Edge web tarayıcısını düzenleme dahil etmeyeceğine karar verdi.

İnceleme, Apple’ın iMessage’ının ve öteki birtakım platformların DMA kurallarına tabi tutulacak hakim bir pozisyona sahip olmadığını ortaya çıkarttı. Yeniden de bu, Apple’ın bu yeni mevzuata uymak zorunda kalmayacağı manasına gelmiyor. Şirket, iOS 17.4 Mart ayı başlarında piyasaya sürüldüğünde iPhone’u büyük ölçüde üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına açmak zorunda kalacak.

Avrupa Birliği kullanıcıları ve geliştiricileri aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli değişikliklerle karşılaşacak:

Üçüncü taraf uygulama mağazaları yahut alternatif uygulama mağazaları: AB’deki uygulama geliştiricileri, başka değişikliklerin yanı sıra Apple’ın müşteri tecrübesi, takviye ve dolandırıcılığı tedbire kriterlerini karşıladıkları sürece uygulamalarını alternatif uygulama mağazalarında sunmayı seçebilir.

  • iOS uygulamaları: Dağıtım kanalına bakılmaksızın tüm uygulamalar için geçerli olan, platform bütünlüğüne ve kullanıcıları muhafazaya odaklanan temel bir inceleme. Kesin onay, otomatik denetimler ve insan incelemesinin bir kombinasyonunu içerir.
  • Varsayılan tarayıcı seçenekleri: AB kullanıcıları, iOS 17.4’e güncelleme yaptıktan çabucak sonra iOS aygıtlarında en çok indirilen tarayıcılar listesinden yeni bir varsayılan tarayıcı seçebilir.
  • NFC üçüncü taraf erişimi: Avrupa iPhone’ları için bankalar ve üçüncü taraf ödeme hizmetleri sunulabilir.
  • Daha fazla erişim: Geliştiriciler, Apple için ek donanım ve yazılım özellikleri isteyebilir.

Apple ve Microsoft, Avrupa Komisyonu’nun beş aylık bir incelemenin akabinde iMessage, Bing ve Edge’i “temel platform hizmetleri” olarak adlandırmama kararını destekleyerek övdü. Bu kararın temel nedeni, işletmelerin bu platformları yaygın olarak kullanmaması üzere gözüküyor. Öte yandan Meta’nın WhatsApp ve Messenger uygulamalarında birlikte çalışabilirlik kurallarına uyması gerekecek. Örneğin bu platformların, artık bir tıp Telegram takviyesi sunması gerekecek.

Comments are closed.