avrupa-birligi-xten-sonra-tiktoka-da-inceleme-baslatti-KaJ4KGbB.jpg

Avrupa Birliği, X’ten Sonra TikTok’a da İnceleme Başlattı

Sosyal medya uygulamalarının güvenliği ve güvenilirliği sık sık tartışma konusu olurken özellikle çocukların korunması ve şeffaflık konusunda başlarının otoritelerle sık sık sıkıntıya girmesi de alışıldık bir durum. Artık de TikTok, Avrupa Birliği’nin radarına takılmış durumda. 

TikTok inceleme altında olacak

Avrupa Birliği Sanayi Şefi Thierry Breton tarafından yapılan açıklamaya nazaran karar, TikTok’un görüntüleri üzerinde yapılan risk tahlillerinden ve bilgi taleplerine gelen karşılıklardan sonra alındı. Breton, “Bugün, şeffaflık ve küçükleri koruma, bağımlılık yaratan tasarım ve ekran mühleti hudutları, tavşan deliği tesiri, yaş doğrulama, varsayılan uygulama ayarları yükümlülüklerinin ihlai kuşkusuyla TikTok hakkında bir soruşturma başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Kanunu (DSA), 17 Şubat’tan itibaren bilhassa çok büyük platformların ve arama motorlarının, riskli ve yasadışı içeriklerle çabada daha etkin bir rol oynamasını talep etti. TikTok’un sahibi olan Çin merkezli ByteDance’in suçlu bulunması durumunda ise şirketin yıllık cirosunun %6’sı kadar para cezasına çarptırılma ihtimali bulunuyor. 

TikTok tarafından gelen açıklamada ise uzmanlarla çalışmaya devam ederek hem genç bireylerin hem de platformun inançta olmasını sağlamak istedikleri belirtildi. Toplumsal medya platformu, nasıl çalıştıklarını Avrupa Kurulu’na açıklamak için sabırsızlandıklarını da ekledi. TikTok’un, 13 yaş altının korunması için özellikler ve ayarlar getirmede kesim önderi olduğu, tüm dalın bu problemle uğraş ettiği söz edildi. Avrupa Kurulu, platformu sistem tasarımı ve algoritmik sistemler açısından inceleyecek.  Böylelikle bağımlılık yapıp yapmadığı ortaya çıkacak. AB’nin, daha evvel emsal nedenlerden X’e de soruşturma açtığını belirtelim.

Comments are closed.