asus-8k-cozunurluk-sunan-ve-kendi-rengini-kalibre-edebilen-32-monitorlerini-tanitti-vJcBrJFF.jpg

ASUS, 8K Çözünürlük Sunan ve Kendi Rengini Kalibre Edebilen 32” Monitörlerini Tanıttı

Hem profesyonellere hem tasarımcılara hem de oyunculara birbirinden gelişmiş eserler sunan ASUS, daima eser çeşitliliğini artırıyor ve farklı gereksinimlere anında yetişmeye çalışıyor. Şirketin yeni tanıttığı iki adet monitör, bu argümanın ispatı desek yanlış olmaz. Çünkü Asus, artık 8K çözünürlüklü ve mini-LED’li monitörler sunacak.

ProArt serisine dahil olan PA32KCX ve PA32UCDM isimli iki model, farklı özelliklere sahip olsalar da birebir müşteri kümesine hitap ediyorlar. 32” olan model, direkt yaratıcı işlere odaklanan şahıslar için tasarlanmış. Devasa bir çözünürlüğe, otomatik renk kalibrasyonuna ve tamı tamına 4096 karartma noktasına sahip olan monitörün tüm özelliklerine bakalım.

8K çözünürlük, sunan monitörün ileri düzey özellikleri:

Öncelikle PA32KCX, 32” boyutunda olan monitörün azamî çözünürlük bedeli 7680 x 4320. DCI-P3 renk gamının yüzde 97’sini aktarabilen monitör, içindeki kolorimetre sayesinde ayrıyeten donanıma gereksinim duymadan renklerini kalibre edebiliyor. HDR10 ve HLG takviyesiyle gelmesinin yanı sıra azamî 1200 nit parlaklık sunuyor. ASUS’un telaffuzuna nazaran ekranın tamamında 1000 nit veriliyor.

4096 adet karartma noktası ise parlamaları en aza indirerek siyahları nitekim siyah olarak gösterecek.

Bağlantı tarafında iki adet Thunderbolt 4 yuvası, HDMI, DisplayPort ve entegre bir USB hub görüyoruz.

Yine 32 inç boyutunda olan 4K, QD OLED panelli bir monitör de tanıtıldı.

Bu monitör, Samsung’ın en yeni 32” OLED panelini kullanıyor. Monitör, DCI-P3 gamının yüzde 99’unu kapsıyor. Azamî parlaklık düzeyi ise 1000 nit olarak paylaşıldı. Lakin OLED panelden kaynaklı olarak bunun tüm ekran genelinde 250 nit olarak sunulacağı kestirim ediliyor.

Bu monitörde de renk kalibrasyonu sunuluyor. 96 W güç veren Thunderbolt 4 yuvaları da yeniden monitöre pozisyonlandırılmış.

Modellerin fiyatlarına yönelik bilgi paylaşılmadı lakin ucuz olmayacakları kesin. Sizin iddianız ne?

Comments are closed.