artik-de-baslat-menusu-microsoft-windows-11i-reklamlarla-doldurmaya-kararli-46u43Nlq.jpg

Artık de Başlat menüsü: Microsoft, Windows 11’i reklamlarla doldurmaya kararlı

Microsoft, Windows 11 Başlat menüsünü reklamlarla doldurma fikrini önemli formda düşünüyor. Daha açık olmak gerekirse, menünün önerilenler kısmına Microsoft Store’da bulabileceğiniz uygulamaların reklamlarını yerleştirmek istiyor.

Şu anda Microsoft’un, sırf ABD’de yaşayan ve Windows Insider üyesi kullanıcılara deneme hedefiyle reklam göstereceği söyleniyor. Beta test kullanıcısı değilseniz ya da bir kuruluş tarafından yönetilen bir aygıt kullanıyorsanız reklamları şimdilik görmeyeceksiniz. Lakin yeni özellik yayına girdiğinde, tüm dünyadan bol bol reklam göreceğiz üzere görünüyor.

Ancak uygun haber şu, reklamları büsbütün devre dışı bırakabileceksiniz. Bunu yapmak için Ayarlar altında Kişiselleştirme’ye gitmeli ve akabinde Başlangıç kısmındaki “İpuçları, uygulama promosyonları ve daha fazlası için teklifler göster” seçeneğini kapatabilirsiniz. Lakin bu yalnızca Beta sürümünde geçerli, reklamlar betadan çıktığında onları kaldırmak mümkün olacak mı, muhakkak değil.

Diğer tüm Microsoft deneyleri üzere, bu da hiçbir vakit daha geniş çaplı bir kullanıma ulaşmayabilir, lakin şirketin masaüstü platformlarına reklamları dahil etme geçmişi olduğu için üstte belirtilen adımları hatırlamak isteyebilirsiniz.

Ancak birebir vakitte küresel bir Windows tersi reaksiyondan de çekindiği gerçek çünkü beşerler parasını ödeyip aldığı işletim sisteminde reklam görmeye karşıt yansılar verebilir.

Comments are closed.