arastirmacilar-eski-bir-iphone-14-ekranindan-holografik-ekran-yapmayi-basardi-BfkcnBwa.jpg

Araştırmacılar, eski bir iPhone 14 ekranından holografik ekran yapmayı başardı

Bilimkurgu öykülerinde teknolojinin geleceği olarak çoklukla holografik teknolojiler kullanılır. Lakin, gerçekçi holografik manzaralar oluşturmak için gereken teknolojinin son derece değerli olması nedeniyle, holografik teknolojiler birçok vakit kullanım alanımızın biraz dışında kalıyor. Lakin araştırmacılar, artık bunu sıradan bir iPhone ekranıyla yapmayı başardılar.

Şu anda holografik imgeler yapabilmemizin tek yolu karmaşık ve kıymetli lazer yayıcılar kullanmak. Lakin bu yeni yaklaşım, hologramları sanal gerçeklik uygulamaları ve daha fazlası için çok daha geçerli bir sistem haline getirebilir. Sırf bir iPhone’un dokunmatik ekranını kullanarak gerçekçi 3 boyutlu holografik imajlar oluşturabildiklerini söyleyen ve bu devrimsel muvaffakiyete ulaşan araştırmacılar, bulgularını Optics Letters üzerinde yayınladılar. Yetenekleri göstermek için, tam renkli üç boyutlu bir manzaranın iki katmanlı optik kopyasını oluşturdular.

Bunu, birinci katmanı uzaysal bir ışık modülatörü kullanarak yaptılar. Lakin ikinci katman, bir iPhone 14’ten alınan ekran tarafından yansıtıldı. Bu, araştırmacıların, kıymetli lazer sistemleri tarafından oluşturulanlara çok benzeyen gerçekçi görünümlü bir holografik ekran oluşturmak için imgeleri koordine etmelerine imkan tanıdı.

Sadece bir cümlede açıklamaya çalıştığımız bu yaklaşım çok kolay üzere görünebilir fakat aslında son derece karmaşık ve ekrandan gelen ışığı ve uzaysal ışık modülatörünü koordine etmekten sorumlu algoritmayı oluşturmak için çok fazla dikkatli modelleme gerektiriyor. Fakat tüm bu çalışmalar istenilen sonuca ulaştı ve yeni yaklaşım, daha evvel kullanılan değerli lazer sistemlerinden çok daha uygun bir biçimde holografik imgeler oluşturabileceğimizi gösteriyor.

Geçmişte, NASA’nın bir hekimi UUİ’ye “ışınladığı” vakitlerde olduğu üzere hologramların birtakım kullanımına şahit olmuştuk. Lakin bu yeni teknolojiyi görmeye başlamadan evvel araştırmacıların onu ölçeklendirmenin ve ticari ve askeri kullanım için daha kabul edilebilir hale getirmenin yeni yollarını bulması gerekecek.

Yine de bu, yakın gelecekte holografik ekranların avuçlarımızda olacağı manasına gelmiyor. Lakin araştırmacılar, hala çok karmaşık olsa bile teknolojiyi daha uygun fiyatlı hale getirmenin en az bir yolu olduğunu gösterdiler.

Comments are closed.