applein-yanilgisi-sayesinde-bir-gecede-milyoner-oldular-Bat4TTnk.jpg

Apple’ın yanılgısı sayesinde bir gecede ‘milyoner’ oldular!

App Store uzun vakittir yüksek komite oranlarıyla eleştiriliyor. Lakin binlerce geliştiricinin de yüksek meblağlar kazandığı bir mağaza olmasıyla öne çıkıyor. Apple’ın App Store için sunduğu bir hizmette bulunan yanılgı, birtakım geliştiricilerin milyoner olmasıyla sonuçlandı.

App Store kusuru, uygulamaların milyonlarca dolar kazandığını söylüyor

Bazı iOS geliştiricileri, App Store’daki uygulama karları panosunda büyük bir kusur olduğunu keşfetti. Hafta sonu boyunca yapılan paylaşımlar, birtakım uygulama sahiplerinin gelirlerinin milyon dolar düzeyine ulaştığını ortaya koydu.

App Store Connect’te büyük bir yanılgı olduğu fark edildi. Apple’ın geliştiricilere yönelik sunduğu bu hizmet; App Store’daki uygulamalardan elde edilen indirme, satış ve gelir üzere ölçümleri takip etme fırsatı sunuyor. Lakin platform, gelir datalarının yanlış görüntülenmesine neden olan bir yanılgı yüzünden karışıklığa yol açtı.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlara nazaran kimi geliştiriciler, karlarının 24 saatlik müddet içerisinde yüzde 999’un üzerinde arttığını gördü. Gelir artışlarının, ani yükselişleri açıklayabilecek rastgele bir promosyon yahut aktiflik olmaksızın tuhaf saatlerde yaşandığı belirtildi.

Anormal düzeydeki yüksek yarar artışlarının yanılgı olduğu lisana getirildi. Sayılar, uygulamaların sadece birkaç saat içinde milyonlarca dolar kazandığını gösteriyordu. Doğal olarak birden fazla geliştirici gerçek olamayacak kadar bu sayılara kuşkuyla yaklaştı.

Apple ise App Store Connect’te kusur olduğunu kabul etti. Birtakım uygulamaların gelir hesaplamasında sorun oluştuğunu ve geliştiricilere yanlış sayılar gösterildiği belirtildi. Şirket, aldatıcı gelir raporlamasına neden olan yanılgıyı gidermek için çalıştığını da söz etti.

Comments are closed.