applein-macbook-airde-sirf-8-gb-ram-kullanma-inadinin-sebebi-ne-ip3IAqn5.jpg

Apple’ın MacBook Air’de sırf 8 GB RAM kullanma inadının sebebi ne?

Ateşli Apple hayranları bile şirketin giriş düzeyi depolama ve RAM konfigürasyonları kelam konusu olduğunda her vakit cimri davrandığını lisana getiriyorlar. Yakın tarihli bir örnek olarak, Apple’ın geçtiğimiz ay duyurduğu yeni M3 13 inç MacBook Air’i verebiliriz. Laptop’un özelliklerini gören pek çok kişi, 8 GB sistem belleği konusunda pek ikna olmadı.

Yanlış okumadınız, 1.200 dolardan daha fazla fiyata satılan temel düzey 13 inç MacBook Air, 8 GB Birleşik Bellek ile birlikte geliyor. İddia edebileceğiniz üzere 16GB bellek isteyen kullanıcıların 200 dolar daha ödemesi gerekiyor. Görünüşe bakılırsa, Apple’ın “RAM isteyen daha çok ödeyecek” siyaseti Apple kullanıcılarını artık bezdirmeye başlamış durumda.

Öte yandan şirketin yöneticileri, Apple’ın RAM siyasetini savunmaya devam ediyor. Apple yöneticileri, 8GB belleğin birden fazla bilgisayar vazifesi için ziyadesiyle uygun olduğunu sav ediyor. Yalnızca internette geziniyorsanız, hafif yayın akışı yahut hafif fotoğraf düzenleme yapıyorsanız, 8GB’ın çok yeterli olduğunu söylüyorlar.

200 dolar daha vereceksin, kart mı nakit mi?

Apple’ın bu bakış açısı birinci duyulduğunda haklı görünebilir lakin kim yalnızca bu kadar kolay işleri yapmak için bir MacBook Air satın alır? Birebir misyonu yapan, yarı fiyatlı hafif Windows PC’ler de var. Pek çok Mac kullanıcısı, profesyonel işlerini takip etmek için Mac aygıtlarını tercih ediyorlar ve yanlarında bir MacBook Air taşırken de ivedilikle bakmak zorunda oldukları evraklar, onaylamak zorunda kaldıkları işler olduğunda, belgelerin açılması 8GB RAM ile külfet yaratabiliyor. Apple bu noktada, şayet “işiniz için bir bilgisayar istiyorsanız, 200 dolar daha vereceksiniz” teklifini sunuyor.

Fakat o denli görünüyor ki, Apple’ın bu yaklaşımı vefalı hayranlarının bile kalplerini kırıyor ve bu hususta giderek daha fazla şikayet duyuluyor.

Comments are closed.