appledan-92-ulkedeki-iphone-sahiplerine-ihtar-telefonunuz-casus-yazilim-saldirisi-altinda-fGr3f1EJ.jpg

Apple’dan 92 Ülkedeki iPhone Sahiplerine İhtar: “Telefonunuz, Casus Yazılım Saldırısı Altında”

ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Şirket, bilgisayar korsanlarının 92 ülkedeki iPhone sahiplerine bir ihtar gönderdi. Bu ikazda, makus gayeli yazılım ile taarruz ihtimali olduğu belirtildi. Apple, saldırganların kimliğini ve ihtarların hangi ülkelerdeki iPhone sahiplerine gönderildiğini açıklamadı.

Apple’ın kullanıcılara gönderdiği uyarı mesajında, “Apple, Apple Kimliğiniz ile bağlantılı iPhone’un güvenliğini uzaktan ele geçirmeye çalışan bir casus yazılım saldırısı tarafından amaç alındığını tespit etti.” tabirlerine yer verildi. Apple, birebir ikaz bildirisinde bunun genel bir akın olmadığını, direkt şahısla ilgili olduğunu da bilhassa vurguladı.

Resmî açıklama olmasa da Pegasus isimli uygulama, tekrar akın aracı hâline geldi!

Apple, siber saldırganların hangi casus yazılım ile hücum gerçekleştirdiklerine ait bir şey söylemedi. Lakin pek çok kişinin bununla ilgili ortak bir fikri var. Sizlerin de varsayım edebileceğiniz üzere kelam konusu makus emelli yazılım “Pegasus“. Çünkü bu uygulama, geçmişte de pek çok kişinin siber akına uğramasına yol açmış ve Apple, bununla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 

Apple’ın geçmişte yaptığı açıklamalara nazaran Pegasus, genelde asker, gazeteci ve siyasetçi üzere kilit isimler için kullanılıyor. Ayrıyeten bu uygulama, birden fazla vakit devlet takviyeli siber saldırganlar tarafından kullanılıyor. Bu ortada; Apple’ın neden bu mevzuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapmadığını da söyleyelim. Apple, bunun nedenini de açıkladı. Şirkete nazaran ayrıntılı bilgi vermek, casus yazılımın kendini revize etmesine yol açabilir.

Pegasus ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

Comments are closed.