applea-monopol-olmasi-sebebiyle-bir-obur-toplu-dava-acildi-U3iy1bbK.jpg

Apple’a monopol olması sebebiyle bir öbür toplu dava açıldı!

Apple, geride bıraktığımız 2-3 yıl içerisinde birkaç toplu davaya maruz kalmıştı. Hatta bu davaları kaybedip müşterilerine toplamda 1 milyar dolar ceza ödemişti. Daha evvel iPhone sebebiyle dava edilen şirket, artık de iCloud sebebiyle dava edildi.

iCloud tanıtıldığı sırada 5 GB fiyatsız alanın yetersiz olması sebebiyle Apple, dava edildi

Teknoloji devi Apple, iCloud hizmetinin fiyatlarını şişirerek karlılığını artırmakla suçlanıyor. Davada Apple’ın yalnızca iCloud’un aygıt yedeklemelerini ve öteki depolama gereksinimlerini yönetmesine müsaade vererek rekabet alanını manipüle ettiğini sav ediyor.

Apple kullanıcılarına 5 GB fiyatsız iCloud depolama alanı sunuyor lakin birçok kullanıcı bu alanın depolama gereksinimlerini karşılamadığını düşünüyor ve ek bir iCloud depolama planı satın alıyor. iCloud’un fiyatsız düzeyinin Steve Jobs tarafından WWDC 2011’de tanıtılmasından bu yana 5 GB olarak kaldığı ve değişmediği biliniyor.

Söz konusu davanın değerli bir kısmı, iPhone kullanıcılarının tam aygıt yedeklemeleri için sadece bir seçeneğe sahip olmaları ve bu seçeneğin Apple’ın kendi iCloud hizmeti olması üzerinde ağırlaşıyor.

iCloud’un fiyatsız olarak yalnızca 5 GB sunması da davanın odak noktalarından biri. Apple, taşınabilir aygıt sahiplerinden muhakkak belge çeşitlerini (özellikle, aygıt ayarları ve uygulamalar ile ilgili veriler) yedeklemek için iCloud’u kullanmalarını istiyor. Başka belge tipleri için ise (örneğin, fotoğraflar ve videolar) Apple taşınabilir aygıt sahipleri öbür bulut tabanlı depolama sağlayıcıları ortasından seçim yapabiliyorlar.

Davada Apple’ın rakip bulut platformlarının iCloud’a faal bir biçimde rekabet edebilecek tam hizmet bulut tahlili sunmasını engellediği belirtiliyor. Apple’ın fiyatsız iCloud depolama alanını 5GB ile sınırlıyor. Birçok kişi de aygıtlarını yedeklemek için daha fazla depolama alanı satın almak zorunda kalıyor. Apple’ın kısıtlamaları bu seçeneği ortadan kaldırıyor ve bu da Apple aygıt sahiplerini iCloud’u bulut depolama için kullanmaya zorluyor.

Apple’ın iCloud hizmeti ve fiyatlandırma siyasetleriyle ilgili tartışmalar sürüyor. Hagens Berman avukatlık firması tarafından temsil edilen baş davacı, Apple’a karşı bir dizi farklı sınıf davasının da ardındaki birebir hukuk firması. iCloud depolama satın alan ve dava sürecine katılmak isteyen şahıslar, Hagens Berman web sitesindeki bir formu doldurarak bu sürece katılabilirler.

Comments are closed.