apple-yeni-m3-macbook-air-modellerini-tanitti-2BQVaAuD.jpg

Apple, yeni M3 MacBook Air modellerini tanıttı

Apple, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen yeni M3 çiplerini kullanan yeni MacBook Air modellerini duyurdu.

Şirket, M3 çipini sadece iMac ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarıyla birlikte piyasaya sürdüğünden, birçok Apple hayranı uzun müddettir daha uygun fiyatlı MacBook Air’in haberini bekliyordu. Apple, bu beklentiyi boşa çıkarmadı ve M3 çipli 13 inç ve 15 inç MacBook Air’i sessiz sedasız bir biçimde ön siparişe açtı.

M3 çipe sahip 13 inç MacBook Air 47.499 TL’den ve eğitime özel 43.179 TL’den başlayan fiyatlarla; M3 çipe sahip 15 inç MacBook Air 54.999 TL’den ve eğitime özel 50.769 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Ön siparişler duyuru ile birlikte başladı, fakat dizüstü bilgisayarlar 8 Mart Cuma gününden itibaren mağazalarda olacak.

Apple’ın duyurusu beklenmedik bir anda gerçekleşmiş olsa da şirketin yeni MacBook’lar çıkaracağına dair söylentiler aslında vardı. Bununla birlikte yeni M3 modellerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte birkaç modele de veda ediyoruz. Buna göre birinci M işlemcili model olan M1 MacBook Air artık Apple tarafından satılmayacak.

13 inç M2 MacBook Air Apple tarafından satılmaya devam edecek olsa da M2 çipli 15 inç MacBook Air de artık satılmayacak üzere görünüyor. Yalnızca geçen yılın ortasında satışa sunulduğunu düşünürsek, bu bir dizüstü bilgisayar için epey kısa bir raf ömrü. Ayrıyeten, Apple resmi olarak bir şey söylememiş olsa da 13 inç MacBook Pro’nun artık satılmaması da ihtimal dahilinde görünüyor.

Apple’ın argümanına nazaran yeni M3 MacBook Air, M1 MacBook Air’den yüzde 60, Intel tabanlı MacBook Air’den 13 kat daha süratli. Bu modelin dört yıl evvel çıktığını düşünürsek, bu kadar büyük bir performans farkı olması epey doğal bir durum.

Apple ayrıyeten MacBook Air M3’ün Intel Core i7 işlemcili Windows tabanlı bir dizüstü bilgisayara kıyasla iki kat daha süratli olduğunu, yüzde 50’ye kadar daha süratli web tarama performansı ve yüzde 40’a kadar daha uzun pil ömrü sunduğunu sav ediyor.

Yeni MacBook Air’lerin getirdiği değişiklik büsbütün iç kısımda. Bu, daha güçlü oldukları ve artık 2 harici ekranı destekleyebildikleri manasına geliyor, fakat birebir vakitte yeni bir tasarım olmadığı manasına da geliyor. Münasebetiyle, hem yeni 13 inç hem de 15 inç MacBook Air modellerinin M2 modelleriyle tıpkı görünmesi bekleniyor.

Comments are closed.