apple-vision-proya-ozel-tiktok-uygulamasi-kullanicilarin-cok-sevecegi-yeni-dizayniyla-kullanima-sunuldu-5ZuFlgJw.jpg

Apple Vision Pro’ya Özel TikTok Uygulaması, Kullanıcıların Çok Seveceği Yeni Dizaynıyla Kullanıma Sunuldu

Birkaç haftadır piyasada bulunan Apple Vision Pro’ya her geçen gün yeni uygulamalar geliyordu. Bugün de kullanıcıların en çok beklediği uygulamalardan olan TikTok’la ilgili bir gelişme yaşandı. Toplumsal medya devi, Vision Pro’ya özel geliştirdiği uygulamasını kullanıma sundu.

TikTok bundan öncesinde aygıtta tarayıcı üzerinden kullanılabiliyordu. Fakat tam bir tecrübe sunmuyordu. TikTok’un Apple Vision Pro uygulaması, bunu sağlarken aygıt için tekrar tasarlanan bir uygulama olarak geliyor. Uygulamada, kullanıcıların güzeline gidecek kimi hoş özellikler de var.

TikTok uygulaması Vision Pro’da bu türlü gözüküyor

Vision Pro TikTok uygulamasının arayüzü, genel manada iOS ve Android’dekine benzeri olacak. Tekrar dikey formatta görüntü izleme, yan taraflarda beğenme yorum yapma yahut paylaşma üzere kısımlar var. Lakin kimi değişiklikler yapıldığını da görüyoruz. Gezinme çubuğu görüntülerin tam izlenmesi için dış tarafa taşınmış. Profil, beğeniler, yorumlar üzere kısımlar ise hala sağda.

TikTok’un, uygulamada Vision Pro’nun kocaman ekranından da yararlandığını görüyoruz. Zati en büyük değişiklik de bu. Artık yorumları yahut bir kullanıcının profili açıldığında bu kısımlar sağ taraftaki başka bir bölümde gösterilecek. Yani yanda durarak olağanda olduğu üzere görüntünün üstünü kapatmayacaklar. Bunun daha düzgün bir tecrübe sunacağını söyleyebiliriz.

Tabii ki başka sevilen özellikler de TikTok’un visionOS uygulamasında mevcut. İsterseniz TikTok videolarını gerçekte bulunduğunuz ortamda, isterseniz de Ay’ın yüzeyi üzere büsbütün sanal bir ortamda izleyebileceksiniz. TikTok’un aygıttaki öbür uygulamalarla birlikte çalışacağını da ekleyelim.

TikTok uygulaması, Apple’ın dün 1000’den fazla Vision Pro uygulaması geliştirdiğini açıklamasının akabinde geldi. TikTok üzere platformlar başlığa özel uygulamalar geliştirse de bu üslup adım atmayanlar da yok değil. Örneğin Netflix, “yatırıma değmeyeceğini” düşündüğü için mahallî bir visionOS uygulaması geliştirmeyeceğini duyurmuştu. Öte yandan TikTok’un en büyük rakiplerinden YouTube da başta uygulama çıkartmayacağını belirtmiş, lakin sonrasında bu uygulamanın “yol haritasına” eklendiğini ve geleceğini açıklamıştı.

Apple Vision Pro kutu açılışı ve günlük kullanım görüntülerimizi aşağıdan izleyebilirsiniz:

Comments are closed.