apple-son-guncellemesiyle-aile-emojilerini-cesitlendirmek-yerine-neden-siradanlastirdi-XOgVWNM4.png

Apple, Son Güncellemesiyle Aile Emojilerini Çeşitlendirmek Yerine Neden Sıradanlaştırdı?

Çoğu güncellemeyle birlikte yenilenen ve gelişen emojiler, bu sefer geri adım atmış ve tabiri caizse oldukça basitleşmişti. Apple’ın bu yaklaşımı ise epeyce merak konusu oldu.

Peki Apple, neden aile emojisini daha kolay emojilerle değiştirdi?

Aslında bu değişim, 2015’te başlayan bir sürecin sonucuydu.

Emoji için sanayi standartlarını oluşturmaktan sorumlu bir kuruluş olan Unicode Consortium, karakterleri daha kapsamlı bir hâle getirmeye karar verdi. Emojilerin sırf sarı değil de 5 farklı cilt seçeneğini içermesi çok daha mantıklıydı.

Sarı ciltli emojinin 5 farklı ek varyasyona muhtaçlığı olduğundan, bu değişikliğin uygulanması epeyce kolaydı. Ama söz konusu aile emojisi olduğunda işler sarpa sardı

2015’te eş cinsel ebeveynlerin ve 2016’da bekar ebeveynlerin eklenmesiyle toplam aile emojisi sayısı, 25’e çıkmış oldu. Akabinde 2019’da, tekerlekli sandalye oturan kişi gibisi emojiler cilt tonu farklılıkları almaya başladığında, beşerler aile emojisinde bunun neden uygulanmadığını merak etti.

Apple ve Unicode Consortium da tam olarak bu noktada çıkmaza düştü.

Her aile üyesi için tüm cilt varyasyonları dahil edildiğinde yaklaşık 52.000 kombinasyon elde edilecekti. Bunu emoji kısmında görüntülemek ise karmaşaya neden olacak ve istenen emojiyi aramak neredeyse imkansız olacaktı.

Öte yandan Microsoft, 2016’da şahsileştirilmiş bir emoji oluşturucu ile bu sorunu gidermeye çalıştı ve kullanıcıların her aile üyesine ilişkin cilt tonunu, kişiselleştirebilmesine uğraştı.

Ancak bu emojiyi, dayanak vermeyen platformlardaki kullanıcılara göndermek emojiyi bozmakta ve bunun yerine ferdî emojilerden oluşan bir dize olarak görünmekteydi. 

Keza 2017’de Facebook, farklı bir yaklaşım benimseme yoluna giderek her aileye cilt tonu farklılıkları ekleyen 125 yeni emoji oluşturdu.

Fakat bu bile hâlâ birçok ırkın aile seçeneklerinin olmadığı manasına geliyordu ve şirket, bu sebepten tenkit almaya başladı. Münasebetiyle Apple, bu sorunu çözmek için tam zıttı bir yaklaşım benimsedi ve devayı cilt tonu varyasyonları dahil etmek yerine cilt tonunu ve cinsiyeti büsbütün kaldırmakta buldu. 

Kaynaklar: Apple Explained, Mobile Tech Journal

İlginizi çekebilecek öbür içeriklerimiz:

Comments are closed.