android-kullanicilari-dikkat-banka-bilgilerini-calan-bu-uc-uygulamayi-ivedilikle-silin-bGa42hFX.webp

Android kullanıcıları dikkat! Banka bilgilerini çalan bu üç uygulamayı ivedilikle silin

Mobil bölümün gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden makus emelli yazılımların sayısında büyük bir artış yaşandı. İnsanların binbir zorluklarla kazandığı paralarına ve şahsî bilgilerine göz diken bilgisayar korsanları, pes dedirten yeni yollarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. 

Kötü gayeli yazılım (trojan) barındıran mobil uygulamalara günden güne yenileri ekleniyor. Google Play Store’daki üç Android uygulamasında XploitSPY adlı bir trojan tespit edildi. Uzmanlar bu yazılımların vakit kaybetmeden yüklü cihazlaran kaldırılmasını öneriyor.

Üç Android uygulamasında trojan tespit edildi

Siber güvenlik yazılım firması ESET‘teki araştırmacılar tarafından paylaşılan bilgilere göre Google Play Store’da listelenen üç uygulamada XploitSPY isminde bir trojan tespit edildi. Bu berbat hedefli yazılımın mesajlaşma fonksiyonu gören bu üç uygulamaya gizlendiği ve yüklü aygıttaki kişisel bilgileri ele geçirdiği ve hatta banka uygulamalarına bile eriştiği tabir ediliyor.

İşte bünyesinde trojan bulunan üç Android uygulaması:

  • Dink Messenger
  • Sim Info
  • Defcom

2024 yılı itibariyle tüm değerli verilerimizi akıllı telefonlarımızda taşıyoruz ve bu nedenle indirdiğimiz her uygulamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Maalesef, kimi durumlarda bünyesinde trojan barındıran yazılımlar Google Play Store ve App Store kontrollerinden geçerek kullanıcı güvenliğini tehdit edebiliyor.

Yukarıdaki uygulamalar Google Play Store’dan kaldırılmış olsalar da daha evvel yüklendiği aygıtlar için halen büyük bir tehdit konumundalar. Şayet daha evvel bu uygulamaları telefonunuza yahut tabletinize bir halde yüklediyseniz bunları hemen kaldırmalısınız.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu üzere makus emelli yazılımların önüne nasıl geçilebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Comments are closed.