apple-satilmayi-bekleyen-iphonelari-kutusunu-acmadan-simdiki-tutacak-presto-sisteminin-testlerine-basladi-ZbwUKrQb.jpg

Apple, Satılmayı Bekleyen iPhone’ları ‘Kutusunu Açmadan’ Şimdiki Tutacak Presto Sisteminin Testlerine Başladı

Paranızı biriktirerek uzun mühlet hayalini kurduğunuz, sizi birkaç yıl telefon gereksiniminden kurtarmasını umduğunuz o iPhone’u satın aldınız ve kutusundan çıkardınız. Telefonu kullanmaya başlayayım derken bir de baktınız ki telefon buna müsaade vermiyor. Muhakkak ki kutusunda beklerken birkaç sistem güncellemesi alan, lakin kapalı durumda olduğundan güncelleme yapmamış olan bir modeli satın aldınız. Artık de dakikalarınızı güncellemenin bitmesine ayırmanız gerek.

Apple’ın yeni Presto sistemi, sizi tam da bu sorundan kurtarmayı amaçlıyor. Bilhassa de internet temasınız düzgün değilse, güncellemelerin indirilmesi ve kurulması epeyce uzun sürebiliyor. Presto sistemi ise kutuyu bile açmadan iPhone’ların Apple mağazalarında güncellenebilmesini mümkün kılıyor.

Mağaza testleri başladı.

iGeneration

iGeneration’ın verdiği bilgilere nazaran Presto makinesi, dizaynıyla bir tost makinesine benzetiliyor. İçine tıpkı anda 6 iPhone yerleştirilebiiyor. Ayarlanabilir sistemi de farklı boyutlardaki modellerin tutulmasını sağlıyor. Sistem; iPhone’a güç verme, iOS sürümünü güncelleme ve gücünü geri alarak iPhone’u kapatma yeteneklerine sahip. Üstelik bunların tümünü kutuyu açmadan yapıyor.

Bilgilere nazaran sistemi bir Mac mini çalıştırıyor. Bir Apple çalışanı mağazadan bir iPhone’u sisteme tarattığında Presto, telefonu güncelleme sırasına ekliyor. Bunun yanı sıra sistem, hangi modelin aktüel olup olmadığını da anlayabiliyor. Bir güncelleme aygıtı olmanın ötesine geçen Presto, günde kaç tane iPhone satıldığını kaydedip ona nazaran bir sonraki güne hazırlanması gerekenlerin sayısını verebiliyor.

Ek olarak illa taratmak gerekmiyor. Presto, mağaza stoğundaki iPhone’lardan hangisinin yeni olup hangisinin olmadığını çalışanlara bildiriyor. Bir iPhone satıldığında, çabucak bir sonrakinin güncellemesi gerçekleştiriliyor. Bu sayede elde her vakit hazır aygıt bulunmuş oluyor

Kutu kapalıysa telefonun güncellendiği nasıl anlaşılıyor?

iPhone’lar Presto’ya yerleştirildiğinde güncelleme gerçekleşirken beyaz bir LED ışık oluyor. Güncelleme tamamlandığında ise bu ışık yeşile dönüyor ve çalışan da güncellemenin tamamlandığını anlayıp öbür iPhone’u aygıta yerleştiriyor.

Yeni bir iOS güncellemesi paylaşıldığında Presto, stoktaki tüm modellerin güncellenmesi gerektiğini belirtiyor. Aygıtın nisan ayında ABD’deki Apple mağazalarına gelmesi bekleniyor. Global olarak öbür pozisyonlara ne vakit geleceği bilinmeyen.

Comments are closed.