apple-m3-islemcili-macbook-air-yapay-zek-icin-en-yeterli-dizustu-bilgisayar-f8Je1ubV.jpg

Apple: M3 İşlemcili MacBook Air, Yapay Zekâ İçin En Yeterli Dizüstü Bilgisayar!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz gün M3 işlemcili MacBook Air modelini duyurdu. Dizüstü bilgisayar, 47.499 TL’den başlayan fiyatıyla da Türkiye’de satışa sunuldu. Bu haberimizde, Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarıyla ilgili dikkat çeken bir tezine göz atacağız.

Apple’a nazaran M3 işlemcili MacBook Air, “yapay zekâ için dünyanın en âlâ tüketici dizüstü bilgisayarı“. Bu açıklamanın kıymetli olduğunu düşünüyoruz zira Apple, WWDC 2024 aktiflikleri kapsamında bir dizi yapay zekâ özelliği duyuracak. Hâl bu türlü olunca M3 işlemcili MacBook Air, önümüzdeki aylarda piyasada en çok konuşulan cihazlar ortasında yer alacak üzere görünüyor. Tekrar de Apple’ın bu açıklamasının altını dolduracak bir özellik şimdi ortada yok.

Apple’ın, M3 işlemcili MacBook Air ile ilgili basın açıklaması:

Apple işlemcilere geçişle her Mac, yapay zekâ için kusursuz bir platform haline geldi. M3, daha süratli ve daha verimli 16 çekirdekli Neural Engine’in yanı sıra aygıt içi makine tahsilini güçlendiren CPU ve GPU’daki hızlandırıcıları da içeriyor ve bu da MacBook Air’i yapay zekâ için dünyanın en uygun tüketici dizüstü bilgisayarı yapıyor. Bu inanılmaz AI performansından yararlanan macOS, üretkenliği ve yaratıcılığı artıran akıllı özellikler sunar; böylelikle kullanıcılar güçlü kamera özelliklerini, gerçek vakitli konuşmayı metne dönüştürme, çeviri, metin iddiaları, görsel manaya, erişilebilirlik özellikleri ve çok daha fazlasını aktifleştirebilir.

Gelişmiş yapay zekâ özellikleri sunan geniş bir uygulama ekosistemi sayesinde kullanıcılar, Goodnotes 6’daki Yapay Zeka Matematik Yardımı ile ödevlerini denetim etmekten Pixelmator Pro’daki fotoğrafları otomatik olarak geliştirmeye ve CapCut kullanarak bir görüntüdeki art plan gürültüsünü gidermeye kadar her şeyi yapabilir. MacBook Air, Apple işlemcinin birleşik bellek mimarisiyle birleştiğinde büyük lisan modelleri (LLM) ve lokal olarak manzara oluşturmaya yönelik dağıtım modelleri de dahil olmak üzere optimize edilmiş yapay zekâ modellerini olağanüstü bir performansla çalıştırabilir. MacBook Air, aygıt içi performansın yanı sıra bulut tabanlı tahlilleri de destekleyerek kullanıcıların Microsoft 365 için Microsoft Copilot, Canva ve Adobe Firefly üzere yapay zekânın gücünden yararlanan güçlü üretkenlik ve yaratıcı uygulamaları çalıştırmasına imkan tanıyor.

M3 işlemcili MacBook Pro için de misal açıklamalar yapılmamıştı

Apple’ın M3 işlemcili birinci dizüstü bilgisayarı MacBook Air değil. Şirket, Eylül 2023’te M3 işlemciden güç alan MacBook Pro‘yu da duyurmuş fakat o devirlerde yapay zekâya bu kadar vurgu yapmamıştı. Yeni açıklama, Apple’ın yapay zekâ odaklı özellikleri geliştirme noktasında değerli yol kat ettiğinin açık bir göstergesi. Bakalım WWDC 2024, ne üzere yeni özelliklerle tanışmamızı sağlayacak.

M3 işlemcili MacBook Air ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

Apple, Türkiye’deki tüm eserlerine artırım yaptı:

Comments are closed.