apple-m-serisi-islemciler-gucleniyor-iste-apple-m4-ailesi-ozellikleri-HNkSbNpA.jpg

Apple M serisi işlemciler güçleniyor! İşte Apple M4 ailesi özellikleri

Geçtiğimiz yıl ekim ayında M3, M3 Pro ve M3 Max işlemcileri piyasaya süren Apple, M serisinin yeni modelleri için çalışmalarını tamamladı. Bu yıl da ekim ayında tanıtılacağı kestirim edilen Apple M4 serisinin teknik özellikleri sızdırıldı. İşte detaylar…

Apple M4 serisi özellikleri sızdırıldı

Sızdırılan bilgilere nazaran Apple, bu yıl 5 farklı M4 varyantı tanıtacak. Giriş düzeyi modeller için Apple M4, orta-üst düzey modeller için M4 Pro ve M4 Max, amiral gemisi modeller için ise M4 Ultra ve M4 Extreme işlemcilere yer verilecek.

Ünlü analist Mark Gurman, M4 işlemcili Mac serisinin 2024’ün sonları ve 2025’in başlarında piyasaya sürmesinin planlandığını açıkladı. iMac, 14 inç MacBook Pro, 16 inç MacBook Pro ve Mac küçük birinci olarak M4 yongalarıyla güncellenecek.

MacBook Air modelleri ise 2025 ikinci çeyreğinde, Mac Studio 2025 ortasında ve Mac Pro 2025’in sonlarında piyasaya sürülecek. Apple’ın M4 işlemcisinin üretimine yaklaştığı söyleniyor ve bu işlemcinin en az üç ana çeşitte gelmesi bekleniyor.

Giriş düzeyi için için Donan, orta düzey için Brava ve amiral gemisi için ise Hidra olarak kodlanan işlemciler, yapay zeka performansıyla dikkatleri üzerine çekecek. Donan çipi giriş düzeyi MacBook Pro, “MacBook Air” makineleri ve alt düzey “Mac mini”de kullanılacak, Brava çipleri ise üst düzey MacBook Pro ve üst düzey “Mac mini”de kullanılacak.

Hidra çipinin “Mac Pro” için tasarlandığı ve Hidra çipinin “Ultra” yahut “Extreme” olmak üzere iki varyanta sahip olacağı sızdırılan bilgiler ortasında yer alıyor. “Mac Studio”ya gelince, Apple, yayınlanmamış bir M3 periyodu çipine sahip versiyonları ve muhtemelen M4 Pro ve M4 Max “Brava” çiplerinden daha yüksek düzey olacak.

Mac masaüstü bilgisayarların M4 sürümleri, 512 GB’a kadar Birleşik Belleği destekleyebilir; bu, mevcut 192 GB hududunun üzerinde besbelli bir sıçrama olarak nitelendiriliyor. M4 yongaları, M3 yongalarıyla birebir 3 nanometrelik süreç üzerine inşa edilecek, fakat Apple tedarikçisi TSMC, performans ve güç verimliliğini artırmak için muhtemelen 3nm sürecinin geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak.

Comments are closed.