apple-iphone-kullanicilarina-sunulan-birinci-oyun-emulatorunu-birinci-gunden-banladi-bFOu69OK.jpg

Apple, iPhone Kullanıcılarına Sunulan Birinci Oyun Emülatörünü Birinci Günden Banladı

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın, oyun emülatörlerini App Store’a getirmeye başladığından bahsetmiştik. O uygulamalardan bir tanesi de iGBA idi. Şirket, App Store’da yayımlanan uygulamayı kısa bir mühlet sonra kaldırdı

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre uygulamanın App Store’dan kaldırılmasının nedeni, yayımlama siyasetindeki spam ve telif hakkıyla ilgili bölümlerin ihlal edilmesi. Aslına bakacak olursak bu durum şaşırtan değil. Zira iGBA, GBA4iOS isimli bir yazılımın kopyasıydı.

Kısa müddette üst sıralara yükseldi

App Store’dan kaldırılan emülatör, kullanıcılara bir gameboy emülatörü olarak hizmet vermeyi amaçlıyordu. Hâl bu türlü olunca kısa mühlet içerisinde tanınan bir hâle geldi ve üst sıralara çıktı. Lakin kullanıcılar, toplumsal medyada çeşitli paylaşımlar yaptılar ve hem GBA4iOS benzerliğinden hem de uygulamanın reklamlarla dolu olmasından şikâyet ettiler. 

Tüm bunlar yaşanırken, GBA4iOS geliştiricisinden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Geliştirici Riley Testut tarafından yapılan açıklamada, bu türlü bir şeye müsaade vermediği lakin taklitçi uygulamanın üst sıralara çıkmasına engel olunamadığı ifade edildi. iGBA cephesinden ise rastgele bir açıklama gelmedi.

Comments are closed.