apple-iphone-icin-ikinci-el-kesim-devrini-baslatti-4IAKYY5h.webp

Apple, iPhone için ikinci el kesim devrini başlattı!

Apple, üçüncü taraf iPhone tamiratını daha erişilebilir hale getirebilecek bir atılıma imza atıyor. Bu kapsamda şirket, muhakkak iPhone modellerinin kullanılmış parçalar ile tamir edilmesine müsaade verecek. Bu modül değişiminin, garantiyi etkilemeyeceği belirtildi.

iPhone tamiratında ikinci el kesimler kullanılabilecek

Şimdiye kadar Apple, bir iPhone’u tamir ederken “parça eşleştirme” ismi verilen bir sürece muhtaçlık duyuyordu. Bu, rastgele bir yedek modülün seri numarasını aygıt ile eşleştirmeyi gerektiriyordu. Bu da kullanılmış yahut satılmış kesimlerin garantiyi bozmasına yol açıyordu.

Ayrıca Apple’dan modül siparişi verirken yepyeni seri numarasının da verilmesi gerekiyordu. Fakat şirket, bu zaruriliği ortadan kaldırarak, tamiratlarda ikinci el modüllerin kullanılmasına müsaade verecek. İster yeni ister kullanılmış olsun, yepyeni Apple yedek modüllerini telefonunuza takabileceksiniz.

Apple’ın açıklamasına nazaran bu genişleme birinci olarak ekran, pil ve kamera için geçerli olacak. Önümüzdeki süreçte ise Face ID ve Touch ID için kullanılan ikinci el biyometrik sensörlerin de kullanılması mümkün olacak.

Aynı vakitte Apple, iPhone kesimlerini takip etmek için Aktivasyon Kilidi özelliğini kullanacağını lisana getirdi. Tamirat geçmişi de telefonda saklanacak. Böylelikle aygıt satışı yapılırken tamiratın ayrıntıları görülebilecek.

Apple, hem ferdi hem de üçüncü taraf servis noktaları için epeyce kıymetli bir atılıma imza attı. Kullanıcıların daha ucuz Apple bileşenlerine erişmelerini sağlayacak.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.