apple-imessagei-kuantum-sifreleme-protokoluyle-guclendirdi-krnM5E92.jpg

Apple, iMessage’ı kuantum şifreleme protokolüyle güçlendirdi

Apple, iMessage’ın tarihindeki “en değerli kriptografik güvenlik yükseltmesi” olarak isimlendirdiği kuantum sonrası müdafaaları içeren bir güncelleme yayınladı.

Yayınlanan bir blog yazısında Apple, iletileşme programının güvenliğini önemli bir formda yükseltmek emeliyle yeni bir şifreleme protokolü olan PQ3’ün gelişini duyurdu.

iMessage, 2011’de piyasaya sürüldüğünden bu yana uçtan uca şifreleme sunuyor. Bu, sohbetlerinizi bâtın tutmak istiyorsanız sahip olunması gereken hoş bir şey. Lakin bilhassa istihbarat servislerinin yahut çok ileri düzeydeki hacker’ların, WhatsApp üzere bağlantı servislerindeki kodları kırabildiğinde dair “şehir efsaneleri” bulunuyor. Bununla birlikte, Apple’ın şifrelemesi konusunda da telaşlar her vakit vardı. Son güncelleme ile Apple, iletilerinizin artık her zamankinden daha inançlı olacağını sav ediyor. Hatta o kadar inançlı ki Apple, iPhone sohbetlerin güvenliğini ayırt etmek için “Seviye 3” ismini verdiği yepisyeni bir güvenlik düzeyi de duyurdu.

Apple Düzey 3’ün ne olduğunu şöyle anlatıyor: “Son derece karmaşık kuantum taarruzlarına karşı bile kapsamlı savunma sistemleri bulunan PQ3, Düzey 3 güvenlik dediğimiz düzeye ulaşan birinci iletileşme protokolüdür. Bu güvenlik düzeyi, yaygın olarak kullanılan öbür tüm iletileşme uygulamalarının güvenlik düzeylerini aşan bir müdafaa sağlar. Bildiğimiz kadarıyla PQ3, dünyadaki tüm ölçekli iletileşme protokolleri ortasında en güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir.”

Comments are closed.