apple-ab-disindaki-iphonelara-disaridan-yukleme-yapmayi-nasil-engelliyor-Jm4ezLFH.jpg

Apple, AB dışındaki iPhone’lara dışarıdan yükleme yapmayı nasıl engelliyor?

iPhone için iOS 17.4 güncellemesi, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın (DMA) son tarihi olan 7 Mart’ın çabucak öncesinde, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu son tarihin gelmesiyle birlikte Apple, öteki şirketler ve hizmet operatörlerinin AB’nin DMA mevzuatına uyması gerekecek.

Apple ve iPhone kelam konusu olduğunda bu, Avrupa’da iPhone’a dışarıdan uygulama yüklemeye müsaade verilmesini, tıpkı vakitte alternatif uygulama mağazalarının da kullanılabilmesini gerektiriyor. Artık AB ülkelerinde, Apple’ın kendi App Store’unun yanı sıra öbür uygulama mağazaları da dijital içerikler sunabilecek ve ayrıyeten, geliştiriciler alternatif ödeme tekniklerini kullanabilecek.

Beklendiği üzere Apple, bu yeni iOS seçeneklerini yalnızca AB’de sunuyor. Pekala lakin şirket, AB dışında kalan ülkelerdeki iPhone kullanıcılarının iOS 17.4’ün getirdiği bu imkanlardan yararlanmasını nasıl engelleyecek?

İlk ipucu Vision Pro ile gelmişti

Vision Pro lansmanı, Apple’ın bu husustaki planları hakkında birtakım ipuçları vermişti. Bu uzamsal bilgisayar, çalışmak için ABD merkezli bir Apple kimliğine muhtaçlık duyuyor. Bu gereklilik, Vision Pro’yu milletlerarası pazarlarda satın almayı neredeyse imkansız hale getiriyor ve ABD’ye bağlı bir Apple Kimliği oluşturamadığınız sürece kullanamayacağınız manasına geliyor.

Ayrıca iOS kodu, bir iPhone’un üçüncü taraf App Store rakiplerinden gelen uygulamaları dışarıdan yükleyip yükleyemeyeceğini belirlerken Apple’ın hangi gereklilikleri arayabileceğini de ortaya çıkardı. Bu gerekliliklerin ortasında Apple Kimliği fatura adresi, kullanıcının mevcut pozisyonu, iPhone ayarlarındaki mevcut bölge ve aygıt sınıfı (iPhone yahut iPad) bulunuyor. Apple’ın iPhone’un AB dışında dışarıdan yüklemeleri nasıl kısıtlayacağı yeni bir takviye dokümanıyla de netleşti. Buna nazaran ihtiyaçların ortasında “Apple Kimliğinizin ülkesi yahut bölgesi, Avrupa Birliği ülkeleri yahut bölgelerinden birinde olması ve fizikî olarak Avrupa Birliği’nde bulunmanız” yer alıyor. Fakat şayet rastgele bir sebepten ötürü kısa bir müddet boyunca AB’den ayrılmanız gerekiyorsa, ek bir mühlet boyunca alternatif uygulama pazarlarına erişebileceksiniz.

Eğer uzun bir müddet boyunca AB’ye dönmezseniz, yeni alternatif uygulama pazarlarının yüklenmesi de dahil olmak üzere kimi özelliklere erişiminiz engellenecek. Aslında yüklemiş olduğunuz uygulamaları kullanabilseniz de, alternatif mağazalardan yüklenen bu uygulamalar rastgele bir güncelleme alamayacak.

Comments are closed.