app-storea-rakip-olacak-birinci-alternatif-uygulama-magazasi-altstore-avrupada-hizmete-girdi-lwEtPFge.jpg

App Store’a rakip olacak birinci alternatif uygulama mağazası AltStore Avrupa’da hizmete girdi

Dijital Piyasalar Yasası (DMA) geçtiğimiz aylarda nihayet yürürlüğe girdi. Bu yasa kapsamında Apple, Facebook yahut Google üzere teknoloji devlerinin düzenlemeye uyarak platformlarında rekabete müsaade vermesi mecburî kılındı. Bu bahiste her vakit bir açık arayan Apple ise sonunda pes etti ve Avrupa’daki kullanıcıların iOS işletim sistemine indirilebileceği birinci alternatif uygulama mağazası olan AltStore’a müsaade verdi.

“Herkes için Sideloading” sloganıyla yola çıkan AltStore, iki kişilik özel bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir proje. Ayrıyeten geliştiricilerin aktardığına nazaran, mağaza büsbütün topluluğun bağışlarıyla destekleniyor ve kaydettiği ilerleme GitHub’dan takip edilebiliyor.

Geliştiriciler, uygulama yüklemeyi daha eğlenceli ve kolay hale getirmek için detaylı bilgiler içeren bir mağaza sayfasına sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, alternatif uygulama mağazasında bir uygulamanın müsaade listesi indirmeden evvel mağaza sayfasından görüntülenebiliyor. AltStore’da kendi uygulamalarını yayınlamak isteyen geliştiriciler içinse web sayfasına bir rehber eklenmiş durumda.

AltStore uygulama mağazası nasıl yüklenir?

AltStore’u indirmek için iPhone’unuzda iOS 17.4 yahut sonraki bir sürümün yüklü olması ve elbette bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşamanız gerekiyor. Bu ihtiyaçları karşılayanlar, Apple’ın euro başına 50 cent olan “Core Technology” fiyatını ve yıllık 1.50 euro olan sunucu maliyetlerini karşılayarak AltStore’u indirebiliyor. Mağazayı kullanmak için ödeme yapmak istemeyenler yahut AB’de yaşamayanlar ise macOS ve Windows’ta mevcut olan AltSever’i fiyatsız olarak kullanabiliyor.

Bu uygulama mağazasının hizmete girmesiyle birlikte, uzun müddettir beklenen Epic Games Store da dahil olmak üzere daha fazla mağazanın faaliyete geçmesi bekleniyor. Ayrıyeten tanınan retro oyun emülatörü Delta da tüm global kullanıcılar için App Store’da kullanıma sunulmuş durumda.

Comments are closed.