android-kullanicilarinin-yuzde-kaci-iphone-kullanmaya-basladi-VucbeRlH.jpg

Android kullanıcılarının yüzde kaçı iPhone kullanmaya başladı?

Android ve iPhone kullanıcıları ortasında yıllardır süren sessiz savaş istatistiklere de yansıyor. Buna nazaran Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından yapılan araştırma Android yerine iPhone modellere geçiş yapan kullanıcı oranını ortaya koydu. Pekala 2023 yılında Android kullanıcılarının yüzde kaçı iPhone kullanmaya başladı?

Android kullanıcıları neden iPhone modellere geçiş yapıyor?

CIRP, her sene ABD’de Android’i bırakıp Apple’a geçen kullanıcı oranını açıklıyor. Yeni orana bakılırsa Android kullanıcıları geçen sene daha az iPhone tercih etmiş. Bunun sebebi bilinmese de hala 2020 ve 2021 oranları tutturulmuş değil.

Android yerine iPhone tercih edenler 2022 yılında yüzde 15 üzere yüksek bir orandaydı. Bu oran 2023 yılında ise yüzde 13 düzeyine kadar düştü. 2020 ve 2021 yıllarında ise Android kullanıcılarının yüzde 11’i iPhone kullanmaya başladı.


Yıllara nazaran Android’i bırakıp iPhone’a geçiş yapan kullanıcı sayısı

Araştırmada kullanıcıların neden Android yerine iPhone modellere geçiş yapma nedenlerini açıkladı. İşte Android yerine iPhone tercih eden kullanıcıların en çok lisana getirdiği dört neden:

Android modelin eskimesi ya da kronik sıkıntılara sahip olması

Kullanıcıların kıymetli bir kısmı eski Android telefonun kronik problemleri nedeniyle iPhone kullanmaya başlıyor. Bilhassa Android üreticileri amiral gemisi modelleri bile üç yıldan fazla güncellemek istemiyor. Bu da kullanıcıları iPhone almaya itiyor.

Yeni telefon özellikleri

iPhone’a geçiş yapan Android kullanıcıları yeni iPhone özelliklerini de dikkate alıyor. Her ne kadar yeni Android modeller birtakım taraflardan iPhone’un önünde yer alsa da iPhone her yeni güncelleme de yeni özellikler kazanıyor. Hem de Apple, her iPhone modeline beş yıl güncelleme garantisi veriyor. Bu da kullanıcıların geçiş yapmasında kıymetli etmenler ortasında.

Maliyet

Ülkemiz için çok geçerli olmasa da iPhone genel olarak amiral gemisi bir Android modelden daha az maliyetli olabilyor. Tekrar burada kullanıcıların ikinci el satış fiyatları,uzun mühlet kullanım üzere faktörleri de göz önüne aldığı da ortada.

Topluluk bağlantısı

Android yerine iPhone tercih eden birtakım kullanıcılar ise aileleri ve etraflarıyla daha kolay entegre olabilen bir işletim sistemi için iPhone’a geçiş yapıyor. Bilhassa FaceTime ve iMessage üzere iOS’a özel uygulamalar bu tercihte kıymetli hisse sahibi.

Her ne kadar Android yerine iPhone tercih eden kullanıcı oranı az üzere görülse de iPhone bildiğiniz üzere her sene yalnızca dört model ile karşımıza çıkıyor. Bu manada toplam Android kullanıcı sayısı her vakit için iPhone’un epey önünde. Bu manada 2023 sayılarına nazaran Android kullanıcı oranı yüzde 61, iPhone ise yüzde 39 düzeyinde.

Comments are closed.