amd-gpu-yazilim-ve-dokumanlarini-acik-kaynak-kodlu-h-le-getiriyor-d1TUQDX2.jpg

AMD, GPU Yazılım ve Dokümanlarını Açık Kaynak Kodlu Hâle Getiriyor

Yapay zekâ pazarındaki yükselişten en çok faydalanan şirketler ortasında AMD de yer alıyor. AMD artık GPU yazılımını ve evraklarının kimilerini açık kaynak hâline getirmeye başladı. Açık kaynak kodlu hâle getirilen kaynaklar ortasında MES (Micro-Engine Scheduler) de yer alıyor. MES’in açık kaynak hâline getirilmesi ile birlikte geliştirici topluluğu, daha büyük çalışmalara ve inovasyonlara da imza atabilir. Öte yandan MES ve öbür dökümanlara ulaşım için geliştiricilerin bir müddet beklemesi gerekiyor çünkü AMD şu anda sırf niyetini açıkladı. 

TinyCorp, AMD’nin elini zorladı

AMD’nin bu kararında en tesirli olan markalardan biri de TinyCorp oldu. Firma, “TinyBox” olarak isimlendirilen AMD tabanlı sunucu donanımları geliştiriyordu. TinyBox, AMD’nin saf GPU gücünün farkında olsa da farklı nedenlerden ötürü sunucu donanımlarının bir de NVIDIA versiyonunu üretmişti. AMD’den gelen X açıklamasında, Mayıs sonundan itibaren evrakların açık kaynak kodlu hâle geleceği ve ilgili GitHub sayfalarının da paylaşılacağı tabir edildi.

TinyCorp’a nazaran MES’in açık kaynak hâline getirilmesi sayesinde yapılabilecek yanılgı düzeltmeleri, AMD TinyBox’ın ve genel AMD yapay zekâ donanımının daha da geliştirilmesini sağlayabilecek. Şu anda pazarın net bir halde hâkimi olan ve ismini da en pahalı şirketler ortasına yazdıran NVIDIA’nın dominant pozisyonunun bozulması ve rekabet artışı daha gelişmiş ve daha uygun maliyetli yapay zekânın da yolunu açacaktır. 

Comments are closed.