abdde-yasaklanma-tehlikesiyle-karsi-karsiya-olan-tiktok-kucuk-isletmeler-icin-sagladigi-devasa-geliri-acikladi-b36DPDI1.jpg

ABD’de Yasaklanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan TikTok, Küçük İşletmeler İçin Sağladığı Devasa Geliri Açıkladı

En tanınan toplumsal medya platformlarından olan TikTok, çıktığı günden beri daima eleştirildi. Bunun sebeplerinin başında değişiktir ki platformun kendisi değil, platformda kullanıcıların yaptığı şeyler vardı. Çünkü akımlar yüzünden canından olanlar, tehlikeli işlere kalkışanlar ve hatta diğerlerini tehlikeye atanlar, bir periyot daima karşımıza çıkıyordu.

Sayısız tartışmaya bahis olan TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir müddettir yasaklanma riskiyle karşı karşıya. Bu yasaklanma konusunu ortadan kaldırmak isteyen platform, iktisada olan tesirini gösteren bir rapor yayımladı. Kelam konusu raporda TikTok’un hem genel olarak iktisada hem de işletmelere yaptığı katkıya dikkat çekti.

TikTok, küçük-orta boyutlu işletmeler için neredeyse 15 milyar dolar getiri sağladı.

TikTok

2023 yılında işletmeler için 14,7 milyar dolar getiri sağlayan platform, ekonomik aktiviteye de genel manada 24,2 milyar dolarlık katkıda bulunduğunu söyledi. Ek olarak yalnızca ABD’de 7 milyondan fazla kurumun TikTok’a bağlı olduğunu ve 224.000 iş kolunun platformdaki aktivitelerle desteklendiğini de belirtti. Bu işlerden 98.000 tanesi, direkt olarak TikTok’taki işletmelere bağlı.

Ayrıca işletmelerin TikTok’ta yüzde 88 daha çok satış yaptığı da paylaşıldı. Kelam konusu raporu TikTok değil, Oxford Economics hazırladı. Natürel raporun durduk yere hazırlandığına kimse inanmıyor. Çünkü geçtiğimiz mart ayında TikTok’un ABD’de yasaklanmasının önü açılmıştı. Bu raporun da kelam konusu karara tesir etmesinin umulduğu düşünülüyor. Sizin bu husustaki niyetleriniz neler?

Comments are closed.