3500-dolarlik-vision-pronun-applea-maliyeti-belirli-oldu-tekrar-hos-kazikliyor-Mhnen6td.jpg

3500 Dolarlık Vision Pro’nun Apple’a Maliyeti Belirli Oldu: Tekrar Hoş Kazıklıyor…

Apple Vision Pro’nun 3500 dolarlık fiyat etiketi dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Pek çok bireye nazaran başlık oldukça kıymetliydi ve deneysel sayılabilecek, kullanımı da çok kolay olmayan bir teknoloji için önemli bir meblağ idi. Vision Pro’nun kesim maliyetleri ortaya çıktı. Başlığın maliyeti de epey fazla. 

Omdia’nın yaptığı araştırmaya göre Apple Vision Pro’nun ünite maliyeti 1543 dolar. Vision Pro’da kullanılan 1.25 inçlik micro-OLED ekranlar, karma gerçeklik başlığının en değerli donanımları olarak göze çarpıyor. Her aygıtta ikişer tane bulunan bu ekranların tane fiyatı 228 dolar. Yani ekranların üreticisi Sony, her aygıt başına 456 dolar para alıyor. 

Apple, modül maliyetinin 2.000 dolar üstünde fiyata satıyor…

Ekranların akabinde en değerli donanımlar ise Apple’ın kendi üretimi olan iki çipi, M2 ve R1 olarak gösteriliyor. R1 çipi özel olarak görüntüleme teknolojisi ve mikrofonlara adanmış olan bir çip olarak dikkatleri çekiyor. Toplam modül maliyetine baktığımızda Apple, büyük bir kâr marjı ile çalışıyormuş üzere gözükebilir fakat Vision Pro, 2024 yılında kâr etmekte zorlanabilir. 

Apple’ın bu yıl 400 bin Vision Pro satması bekleniyor

Her ne kadar her bir Vision Pro satışından Apple’ın yaklaşık 1947 dolar kazandığı düşünülse de işin aslı öbür. Firmanın üretim sürecindeki masrafları, satış sonrası dayanağı ve yaptığı Ar-Ge yatırımları göz önüne alındığında bu maliyetin özünde çok daha yüksek olduğunu kestirim etmek mümkün. Apple bu süreçte 1 milyar dolardan fazla ciro yapıp sene sonunda ziyan dahi açıklayabilir.

Öte yandan Cupertinolu devin kesim başı maliyetleri muhtemelen daha düşük, çünkü devasa firmalar muahedeler yaparken boyutlarına nazaran alışveriş yaptıklarından pazarlık güçleri de daha fazla oluyor. 

Comments are closed.