32-yil-evvel-bugun-mayin-tarlasi-oyunu-hayatimiza-girdi-X3L5nj77.jpg

32 yıl evvel bugün “Mayın Tarlası” oyunu hayatımıza girdi!

Hey gidi günler hey… Yaşlı teknoloji kurtları buraya. Sizler için sahiden özel bir içerik hazırladık. 32 yıl evvel yani tarihler 16 Nisan 1992 yılını gösterdiğinde hayatımıza Windows 3.0’a yönelik kıymetli bir güncelleme olan Windows 3.1 girdi. Bu güncellemeyle birlikte yılların efsanesi “Mayın Tarlası” oyunu ile tanıştık. İşte ikonik oyunun kıssası ve Mayın Tarlası oyunu ne vakit piyasaya çıktı sorusunun cevabı…

Mayın Tarlası oyunu ne vakit çıktı? İşte ikonik oyunun hikayesi!

Tarihler 16 Nisan 1992 yılını gösterdiğinde Windows 3.0 kullanıcıları için yeni bir güncelleme yayınlandı. 3.0 sürümünü bir adım öteye taşıyacak olan 3.1 sürümü ile birlikte kullanıcıların işletim sistemlerinde birçok değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerle birlikte birtakım yeni özellikler de artık bilgisayarlara eklenmiş oldu.

Yaşlı teknoloji kurtları o günleri hatırlayacaktır. Çünkü bu güncelleme yayınlandığı gün doğan biri şu anda 32 yaşında. Bu sebeple biraz eskilere seyahat ettiğimizi tekrar hatırlatırım. Windows 3.1 ile birlikte kalın ve italik biçimlendirmenin yanı sıra farklı boyutlarda da bozulmadan gözükebilen TrueType yazı tipi türü eklendi.

Şimdiki teknoloji ile kıyaslandığında bu bilhassa dalga geçebilirsiniz. Lakin o periyotta bu bir ihtilal sayılıyordu. Ayrıyeten bahsi geçen TrueType yazı tipi kullandığınız en yeni Windows aygıtlarda bile hala standart olarak sunulmakta. Meşhur Arial’de TrueType ile birlikte eklendi.

O devir için ihtilal olsa da yazı fontları şu an bizim için sıkıcı. Biz gelelim asıl öyküye. Yani Mayın Tarlas oyununa. Windows XP ile büyüyen kuşak bilir işletim sistemindeki yerleşik (default) oyunlar internet temasının sık sık kesildiği devirlerde bir kurtarıcıydı.

O devir en çok oynanan oyunlardan olan Mayın Tarlası da Windows 3.1 ile birlikte geldi. Oyun aslında hayli kolaydı. Bastığınız karenin altında mayın varsa patlıyordu ve yanıyordunuz. Boş karelerin etraflarında ise kimi sayılar yer alıyordu. 1, 2 ve 3 formundaki bu sayılar aslında bahsi geçen karenin etrafında kaç mayın olduğunu size bildiriyordu.

Bu sayıları dikkate alarak siz de hangi karede mayın olmadığını bulmaya çalışıyordunuz. O devir birçok kişi “Mayın Tarlası oyunu nasıl oynanıyor?” sorusunun yanıtından habersizdi ve bu sebeple rastgele karelere basıyordu.

Peki siz Mayın Tarlası efsanesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments are closed.