2d-platform-oyunu-astro-duel-2-7-martta-geliyor-Kj1XlnbV.jpg

2D Platform Oyunu Astro Duel 2, 7 Mart’ta Geliyor

 
Yandan görünümlü platform aksiyon nişancı tecrübesi ile birlikte bizleri sunulmak istenen bu imal içerisinde uzay temalı bir yapının yer aldığından bahsedebiliyor ve kendimizi bu öykünün ve maceranın akışına bırakabiliyoruz bilim kurgu teması ile bir arada bizlere sunulan bu üretimde daima olarak düşmanlarla bir arada savaşabiliyor. Düşmanların üzerimize geldiği anda nasıl kaçacağımıza büsbütün biz karar verebiliyor, istersek tek başımıza istersek de eşli oyun modları ile birlikte öbür oyuncularla ve arkadaşlarımızla birlikte oyunda yol alabiliyoruz.
 
Karşılıklı olarak kapışabileceğimiz ve çift kişilik oyunlardan hoşlanıyorsanız da bu oyundan sahiden zevk alabileceğiniz bu üretimde farklı yer çekimlerine sahip bölgelere gerçek ilerleyebiliyor, platform zorluklarını aşmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve farklı bölgelerde yer alan etraf ögelerinden faydalanabiliyoruz. Her bölge içerisinde farklı avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor, kullanmak büsbütün bizim maharetimize ve mekaniklere olan alışkanlığımıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve böylelikle oyun içerisinde kendi stratejimizi ve planımızı direkt görebiliyoruz. Bu biçim oyunlarda her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebilir zira yapabileceklerimiz burada değişkenlik gösteriyor ve ona nazaran de platform zorluklarıyla karşı karşıya kalıyoruz.
 
Yukarıdan aşağıya hakikat bir görünümün yer aldığı ve tıpkı vakitte yandan görünümlü bir yapı ile bir arada ilerleyebileceğimiz yakında uzay temalı bir yapının olduğundan bahsettik ve tıpkı vakitte nişancı ögelerinin olduğunu da söyleyebiliyoruz. Üstte bahsettiğimizin haricinde oyunda birebir vakitte yer çekiminin olduğu ortamlardan yer çekimsiz ortamlara kadar çok farklı bölgelerin olduğundan bahsedebiliyoruz. Bilim kurgu savaş platform oyunu içerisinde yapabileceklerimiz epeyce ehemmiyet arz ediyor.
 
Hızlı hareket denetimlerini ve düşman çeşitliliğinin yer aldığı üretimde sağdan soldan ilerleyebiliyor, birebir anda birden fazla düşmana karşı savaşabiliyor ve birebir vakitte burada etraf ögelerini kendiliğimize kullanabiliyoruz. Oyunda yer aldığımız müddet boyunca elimizdeki silahı ateşleyebiliyor ve hem yakın hem de menzilli dövüş silahları ile birlikte oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda bu stil silahlarla birlikte yer aldığımız müddet boyunca yapacaklarımız epeyce değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin haritanın dışından direkt içeriye hakikat bir dalış gerçekleştirebiliyor ve düşmana bu halde yakın dövüş silahıyla bir arada ortadan kaldırabiliyoruz.
 
 
 
Diğer taraftan oyun içerisinde kendi avantajımıza kullanabileceğimiz çeşitli objeler bulunuyor. Bunları alarak elbette belli oranlarda ve vakitlerde kendimize yararlı ögeler alabiliyor ve bu vakit sonlu ögelerle birlikte de düşmanların üzerine direkt bir dalış gerçekleştirebiliyoruz. Çatışmalara geçiş yapabileceğimizi etrafa tahrip edebileceğimiz üretimde farklı arenalar karşımıza çıkıyor ve buradaki her arena farklı biçimlerde etraf ögelerini ve atmosfere sahip olduğunu aktarabiliyoruz.
 
Her bölgenin kendine ilişkin özellikleri bulunuyor ve bu bölgeleri kullanmak ve birebir vakitte etrafa ögelerini lehimize kullanmak epey değerli. Arenalar içerisinde çatışabileceğimiz ve çatışmalarımızı daha manalı kılabileceğimiz bu üretimde elbette bir bölgeyi ezberlemek ve bölgenin nasıl bir yapıya sahip olduğunu öğrenmek temel gayelerimizden bir tanesi. Bu incelikleri öğrendikten sonra düşmanlara karşı nasıl yaklaşabileceğimize ve tıpkı vakitte onları nasıl indirebileceğimize karar verebiliyoruz. Öteki taraftan hem uzayda hem de yer çekimli ortamlarda istediğimiz formda kapışabiliyoruz. Farklı ortamlara geçiş yapabildiğimiz üretimde atmosferlerin ve canlı ortamların bizlere sunulduğunu da belirtmekte yarar var.
Uzayda savaşabileceğimiz ve uzay uçuşuyla bir arada yer alabileceğimiz üretimde birden fazla oyun özelliği ile bir arada karşılaşabiliyor ve uzay gemimizi burada denetim etmek durumunda kalıyoruz. Tıpkı vakitte bir karakteri denetim ettiğimizi, uzay gemimizle birlikte de ilerleyebildiğimiz üretiminde piksel grafiklerin olduğundan bahsedebiliyoruz. Eski biçim ve piksel grafiklerinin yer aldığı üretimde elbette grafik manasında bir animasyonun üst seviyede olmadığını da aktarabiliyoruz. Hasebiyle bu oyun bağımsız bir geliştirici tarafından bizlere sunulmak istendiğinden ötürü elbette beklentilerimizi düşük tutmakta yarar var. Bu stil oyunlarda beklentileri düşük tutarsanız ve oyundan zevk almaya çalışırsanız hakikaten de hoş bir tecrübe elde edebilirsiniz.
 
 
Uzay gemisine pilotluk yapabileceğimiz ve platform tipi ile bir arada karşılaşabileceğimiz bu üretimde birinci etapta zorlanabileceğimiz bir yapının olduğundan bahsedebiliyoruz. Zira oyunun birinci etabında elbette mekaniklerin ve denetim sistemini tahminen de tuhaf gelebileceğini lakin ilerleyen kısımlarda ise bunlara alışabileceğimiz ve tıpkı vakitte usta olabileceğimiz bir yapı yer alıyor. Alışması ve ustalaşması biraz sıkıntı olduğu bu üretimde farklı karakterlerden bir adedini seçebilir, uzay gemimize yanlışsız atılabiliyor ve birebir vakitte farklı oyun modları ile bir arada oyunda ilerlemeye çalışıyoruz.
Farklı oyun özellikleri ile bir arada yer alabileceğimiz üretimde, üstte bahsettiğimiz üzere isterseniz tek başınıza isterseniz de başka oyuncularla birlikte savaşlara katılabilir ve bu macerayı elbette kendinize nazaran genişletebiliyorsunuz. Oyunda geliştirici grubun belirttiğine nazaran tam bot dayanağı ile birlikte 6 oyunculu bir oyuna iştirak sağlayabiliyor ve burada botlarla yahut başka oyuncularla bir arada kapışabiliyorsunuz. Elbette botların burada yapay zeka kısımları nitekim de hayli değer arz ediyor.
 
Bu üslup oyunlarda her yaptığımız atılıma değişkenlik gösteren etkileşim vermesi ve ona nazaran hareket etmesi oyuncular açısından kıymetli zira yapay zekanın kâfi olmadığı yerlerde bu şekil ayrıntılar hayli fazla sırıtıyor ve bu da oyuncular tarafından sevilmeyen ögeler ortasında yer alıyor. Lakin yapay zekanın bu kapsamda kâfi olması gerekiyor ve yapacağımız ataklara nazaran değişkenlik gösteren bir yapıya sahip olması epeyce kıymetli. Öbür taraftan oyunda bir ila 3 oyunculu bir halde eşli oyun modu yer alıyor. Bu oyun modu ile birlikte de istediğimiz biçimde arkadaşlarımıza omuz omuza verebiliyor ve yanımızda arkadaşlarımızı çağırarak hoş bir tecrübe elde etmeye çalışıyor ve düşmanlara karşı gelmeye başlıyoruz.
 
 
Bu üslup oyunlarda eşli oyun modlarının yer alması sahiden de kıymetli zira burada yapacağımız atılımlarla birlikte hem kendi ekip arkadaşlarımızı koruyabiliyor hem de onlarla birlikte hoş ve eğlenceli bir tecrübeye adım atabiliyoruz. Örneğin oyunda ilerlemeye çalıştığımız esnada elbette arkadaşlarımızla bir arada koordineli bir biçimde ilerlemek, daima olarak diyaloglar içerisinde bulunmak ve onlarla birlikte bir yandan konuşurken, öteki yandan ise oyunda ilerlemeye çalışmak sahiden de hoş bir tecrübenin kilidini açabiliyor. Bu usul oyunlarda şayet eşli oyun takviyesi varsa elbette bu oyunları arkadaşlarınızla birlikte oynamanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.
 
Diğer taraftan oyunda kendi bölgenizi savunabileceğiniz ve bu bölge içerisinde bir kasayı müdafaa altına alabileceğiniz bir yapı bulunuyor. Bu mod ile bir arada hem kasayı savunabiliyor yahut bu kasayı çalma yolunda ilerlemeye çalışıyorsunuz. Bunun dışında ise oyunda çeşitli çeşitler bulunuyor. Bu cinsler ortasında da farklı ekipmanları elinize alabilir ve bu ekipmanları da geliştirebiliyorsunuz. Farklı ekipmanlarla ve silah ögeleriyle bir arada yer alabileceğiniz üretimde düşmanlara karşı nasıl geleceğiniz ve onları nasıl indirebileceğiniz sizin atılımlarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.
 
Birden fazla oyun modu ile birlikte yer alabileceğiniz oyun içerisinde tıpkı vakitte uzay boşluğu içerisinde büyük tehditlerle karşılaşıyoruz. Neden bu türlü olduğunu ve bunlarla bir arada istediğimizde lazerleri yahut ağır topları kullanmaya çalışıyoruz. Bir pilot olarak yer alabileceğimiz ve bu pilotlukla birlikte uzay gemimizi sürebileceğimiz ve en yeterli halde değerlendirebileceğimiz üretimde düşmanları ortadan kaldırmak büsbütün bizim işimiz oluyor. Bununla birlikte sömürülmeye hazır bir ortamın olduğundan bahsedebiliyoruz. Güneş sistemini keşfedebileceğimiz farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebileceğimizi üretimde bütün bunları yaparken etrafta keşfetmek epey ehemmiyet arz ediyor.
 
 
 
Bununla birlikte art planda ilgi cazibeli müziklerin ve ritimlerin yer aldığını söyleyebiliriz ve bu ritim ve müziklerle birlikte direkt oyuna süratli bir formda dahil olabiliyoruz. Bu üslup oyunlarda art planda yer alan müzikler epeyce kıymetlidir ve bu müziklerle birlikte de oyuna kısa müddette adapte olabiliriz. Bu müziklerin, yaptığımız atılımlara nazaran ritminin artması ve öteki ögelere nazaran de hal değiştirmesi ve müziğin değişmesi nitekim değerlidir. Art planın sade ve hiçbir şey çalmadığı bir ortamda, çok sıradan bir oyunda yer alıyormuş üzere hissedebiliriz.
Oyunda retro biçimi bir grafik yapısı olduğundan ötürü eski stil nostalji oyunlarını sevenler için nitekim de zevk alabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir yapının burada olduğundan bahsedebiliriz. Oyunda farklı şekilde haritaların olduğundan bahsedebiliriz ve her harita içerisinde yapabilecekleriniz değişebilir. Örneğin, bir harita içerisinde önünüzdeki manileri, yani duvarları, düşmanların mermilerini kısıtlamak için kullanabilir ve burada siper alabilirsiniz. Duvarların ardına geçerek düşmanların mermilerinden korunabilir ve daha sonra düşmanlara saldırabilirsiniz.
 
Oyunda farklı uzay gemileri bulunur ve bu uzay gemileri ile bir arada de farklı yetenekler sergileyebilirsiniz. Örneğin, attığınız bir ışınlanma topu sayesinde düşmanların gerisine ışınlanabilir ve böylelikle düşmanları kolay bir formda alt edebilirsiniz. Oyunda bu usul farklı yeteneklerin ve maharetlerin olduğundan bahsedebiliriz ve bununla bir arada süratli bir biçimde düşmanları ortadan kaldırarak bir sonraki haritaya geçebiliriz. Güneş sistemi içinde keşfedebileceğiniz ve farklı yetenekleri sergileyebileceğiniz üretimde süratli ve seri olmak hayli kıymet arz ediyor.
 
 
Hızlı aksiyon ve nişancı sistemlerinin yer aldığı üretimde eşsiz gemiler ortasından seçim yapabilir ve her bir geminin farklı formda karşınıza çıktığını deneyimleyebiliriz. Kimi gemilerin büyük boyutlu olduğunu, kimi gemilerin ise küçük lakin çevik olduğundan bahsedebiliriz ve birebir vakitte üstte bahsettiğimiz üzere ışın topunun haricinde direkt düşmanlara karşı çeşitli atış formları ile ilerleyebileceğiniz bir yapı yer alır. Her gemi içerisinde farklı özel yetenekler bulunur ve bu özel yeteneklerin hangisinin olduğunu büsbütün siz belirleyebilirsiniz. İleri atılabilir, direkt sağa sola hareket yapılabilir, düşman ataklarından korunmak için kalkanlar etkin hale getirilebilir ve daha fazla yetenek ve maharet sistemi ile oyunda ilerlenebilir. Kendi stilinizi oyuna yansıtabileceğiniz ve elbette bu stili düşmanlara karşı kullanabileceğiniz bir yapı bu usul özelliklerle birlikte ön plana çıkmaya hazırlanıyor.
Rakiplerinize alt edebileceğiniz ve mayın kalkanlarını kullanabileceğiniz, ayrıyeten pompalı tüfek ve el bombası üzere yararlı teçhizatları toplayabileceğiniz üretimde, bu ekipmanları kullanmak büsbütün sizin işiniz oluyor. Ekipmanlarla birlikte yaratıcılığınızı ortaya koymaya çalışır ve tıpkı vakitte kendi avantajınıza bu ekipmanları kullanarak ve etraf ögelerini kullanarak ilerlemeye başlıyorsunuz. Bu stil oyunlardan hoşlanıyorsanız, bu oyunu bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz.
 
Oyunun aslında şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu usul oyunlar, eski usul oyunları sevenlere ve tıpkı vakitte nostalji yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Bunun dışında, karakterinize yahut uzay geminizle birlikte ilerleyebilir ve kısımlar ortasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Comments are closed.