2023te-kac-katlanabilir-telefon-satildigi-asik-r-oldu-en-cok-satan-marka-sasirtmadi-izMV9taW.jpg

2023’te Kaç Katlanabilir Telefon Satıldığı Aşikâr Oldu: En Çok Satan Marka Şaşırtmadı!

Katlanabilir telefonlar artık hayatımızın bir modülü hâline gelmiş durumda. Samsung’dan Huawei’ye kadar dünya çapından birçok teknoloji devi her yıl bu şekil telefonlarını piyasaya sürüyor. Doğal ki milyonlarca kişi de bu telefonları satın alıyor.

Pazar araştırma firması TrendForce, katlanabilir telefonların satışlarıyla ilgili bir rapor yayımladı. 2023 yılı bilgilerini kapsayan rapor, satışların arttığını gösterse de bu aygıtların hala istenilen popülariteye ulaşamadığını ortaya koyuyor.

2023’te 15,9 milyon katlanabilir telefon satışı gerçekleşti

TrendForce’un bilgilerine nazaran 2023 yılında 15,9 milyon katlanabilir akıllı telefon satışı yapıldı. Bu, 2022 yılına nazaran satışların %25 oranında arttığı manasına geliyor. Bu telefonların pazar hissesi ise %1,4 düzeyine ulaştı.

Satışlarda artış olsa da hala bu aygıtları kullanan kişi sayısı fazla değil. TrendForce, önümüzdeki yıl büyümenin azalacağını da öngörüyor. Şirkete nazaran katlanabilir telefonların az tercih edilme nedeni sağlamlık konusundaki tasalar ve yüksek fiyatları.

2024’te 17 milyon satış bekleniyor

TrendForce’un beklentisine nazaran bu yıl 17 milyon satış gerçekleşecek. Bu da %11’lik artış manasına geliyor ve büyümenin azalacağını gösteriyor. Pazar hissesinin %1,5’e çıkmasının beklendiğini belirtelim. İddialar, %2’lik düzeye ise 2025’te çıkacağı tarafında.

Samsung, katlanabilir telefonlarda açık orta lider

Katlanabilir segmentte en çok satan markalarda ise şaşırtan bir durum yok. Bu sene Z Fold5 ve Z Flip5 ile karşımıza çıkan Samsung, %66,4 hisse ile açık orta lider pozisyonda. Lakin şirketin düşüşte olduğunu da belirtmek gerek. Bu sayı, 2022’ye kıyasla %17 oranında azalmış. 2024’te ise %60’a kadar gerilemesi bekleniyor.

Samsung’un gerisindeki şirket %11,9 ile Huawei. TrendForce varsayımlarına nazaran Çinli teknoloji devi, 2024’te atağa geçerek katlanabilir telefonlardaki hissesini %20’ye çıkarabilir. Son olarak 2023’te Huawei’yi %5,3’le Xiaomi’nin takip ettiğini ekleyelim. Kalan %16,4’lük kısmı ise başka markalar oluşturuyor.

Comments are closed.