youtube-reklam-engelleyicilere-son-darbeyi-indirdi-Mqykgd9k.jpg

YouTube, reklam engelleyicilere son darbeyi indirdi!

YouTube, reklamları engelleyen üçüncü taraf uygulamaların kullanımını sonlandıracağına dair yeni bir açıklamada bulundu. Bir müddettir reklam engellemeye yönelik çalışmalarında vites artıran platform, kimi kullanıcılarda ikaz göstermeye başladı.

YouTube reklam engelleme yasağında katılaşıyor

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında YouTube, reklam engelleme uygulamalarını kullanan şahısların hizmet kurallarını ihlal ettiğini söz etti. Bu yüzden reklam engelleyiciyle görüntülerin izlenmesi durumunda, içeriklerin yüklenmesinde kusur yaşanabileceğini aktardı. Ayrıyeten kullanıcılara reklam engelleyici uyarısı da gösterilecek.

Reklam engelleme, içerik sahiplerini desteklemek için reklam gelirlerini kullanan YouTube’a büyük bir darbe vuruyor. Reklamların engellenmesi birebir vakitte YouTube’un ve içerik oluşturucuların para kazanmasını engelliyor. Bu da şirketin siyasetleriyle aksi düşüyor.

YouTube’un masaüstü sürümünde tarayıcı uzantıları aracılığıyla reklam engellemek hala mümkün. Lakin reklamları atlatan üçüncü taraf taşınabilir uygulamalar büsbütün yasaklanmış durumda. Şirket, reklam engelleyen kullanıcıların tıpkı vakitte içerik oluşturucuların gelirlerini etkilediğini tabir etti.

Bu kapsamda reklamların, YouTube’un “geniş kütüphanesine fiyatsız erişimi” finanse etmek için kıymetli olduğunu söyledi. Reklam izlemek istemeyen kullanıcıların YouTube Premium’a geçebileceğini de hatırlatmak gerekiyor.

YouTube, kullanıcı memnuniyetini korurken reklam atlamayı önlemek istiyor. Örneğin, YouTube’un TV uygulamasında reklam siyaseti değişti. Televizyon kanallarına misal formda, artık görüntüler ortasında birkaç dakikalık tek bir uzun reklam göreceksiniz.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.