yillardir-fiyatsiz-olan-google-aramanin-fiyatli-bir-versiyonu-geliyor-q5e4EFKp.jpg

Yıllardır Fiyatsız Olan Google Arama’nın Fiyatlı Bir Versiyonu Geliyor!

İnternet deyince herkesin aklına gelen birinci hizmet elbet Google Arama. Uzun yıllardır hayatımızın kıymetli bir kesimi olan bu hizmet, daima fiyatsız olmuştu. Lakin gelen yeni bilgiler, teknoloji devinin iş modelinde köklü bir değişiklik yapabileceğini gösterdi.

İddianın kaynağı Financial Times. Paylaşılan rapora nazaran şirket, aramayı büsbütün fiyatsız yapmaktan vazgeçip ücretli bir versiyon eklemeyi düşünüyor. Yani gerçekse Google Arama’nın hem parasız olan hem de fiyatlı olan iki versiyonuyla karşılaşabiliriz.

Ücretli versiyon, yapay zekâ özellikleri sunacak

İddia, fiyatlı Google Arama’nın nasıl olabileceğine dair bilgiler de içeriyor. Buna nazaran bu versiyon, şayet bir gün gerçek olursa yapay zekâdan güç alan özellikleri içerecek. Yani aramaya eklenecek yapay zekâ fonksiyonları bedavaya kullanılamayacak.

Bunların yanı sıra savda aboneliğin Google’ın hâlihazırda bulunan abonelik sistemlerine entegre edilebileceği de öne sürülmüş. Yani fiyatlı Google Arama’nın, Gemini Advanced yahut Google One üzere aboneliklere eklenme ihtimali var. Alışılmış ki bu türlü bir şey gerçekleşirse reklamlı ve klâsik versiyonun bedava kalmaya devam edeceğini belirtelim.

Google SGE

Google, arama tarafına yapay zekâ getireceğini geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Üretken Yapay Zekâ Tecrübesi (SGE) ismi verilen ve Search Labs üzerinden test edilen bu özellik, sorularınızı yanıtlamadan Google ile sohbet eder üzere arama yapmaya kadar birçok fonksiyona sahipti. Financial Times’ın tezindeki arama özelliklerinin SGE olma ihtimali var. Yani özellik ana arama motoruna entegre edildiğinde yalnızca fiyatlı abonelikle ulaşılabilir olabilir.

Teknoloji devinin bu atılımı pek şaşırtan olmayacaktır. Şirket, yapay zekâ tarafında en OpenAI ve Microsoft üzere rakipleriyle büyük bir yarışta. Bunu yaparken abonelik sistemiyle finansal açıdan yararlı olmak istemesi hayli olağan. Neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Comments are closed.