yercekimi-yok-diyen-fizikci-aydin-ozoglu-toplumsal-medyada-gundem-oldu-eEq7tXTq.jpg

“Yerçekimi Yok” Diyen Fizikçi Aydın Özoğlu, Toplumsal Medyada Gündem Oldu

Ülkemizde her vakit ilgi cazip argümanlarda bulunan birileri gündemde kendisine yer bulabiliyor. Son olarak Elektrik-Elektronik Mühendisi ve Fizikçi Aydın Özoğlu, “Yerçekimi diye bir şey yoktur, kozmik itim gücü vardır.” çıkışıyla hem haberlere hem toplumsal medyaya mevzu oldu. Pekala nedir bu işin gerçeği?

Videoda da görebileceği gibi Özoğlu, kendisine sunulan fizik teorilerini pek de kabul etmediğini söyleyen bir fizikçi. Kendisine nazaran yerçekimi diye bir şey yok ve onun yerine kozmik itim gücü diye bir kavram kelam konusu. Kozmik güç basıncı adlı bir unsur de uzay boşluğunu dolduruyor. 

Önce kendisinin savlarına bakalım

Bilim beşerinin görüşleri aslında gerçeğe çok çok uzak değil, yalnızca baş karıştırıcı bir halde söz ediyor zira bulguları, esasen çok uzun vakittir bilinen şeyler. Örneğin yerçekimi diye bir şey sahiden de yok, onun ismi kütleçekimi. Uzay-zaman da birbirinden farklı şeyler değil ve cisimler bu uzay-zaman dokusunda, kendi kütlelerine göre bir kırılma yaratıyorlar.

Uzay bir boşluk değil, yanlışsız fakat bunu esasen biliyoruz

Keza uzay da boşluk değil, bir doku. Hatta evrenimizdeki kütlenin büyük kısmını da karanlık husus oluşturuyor. Öte yandan uzaya bakınca insanların bir boşluk görmeleri de olağan, gökte uçan kuşun göğü bilmemesi lakin rüzgarda süzülmesi üzere biz de uzayda süzülüyoruz lakin karanlık maddeyi algılayamıyoruz. 

Evet, yerçekimi yok. Zira uzayın bükülmesiyle oluşan kütle çekimi var…

Peki sahiden her yeri saran ve her istikametten baskı uygulayan bir basınç kuvveti olabilir mi? Açık hava basıncı aslında bize her taraftan eşit olarak tesir ediyor lakin cisimlerin düşeceği hatta düşme suratına nazaran parçalanacağı bir kuvvet kelam konusu olsaydı, “Neden her şey yere düşüyor?” diye araştırmamız gerekirdi. Bu da bize sonuç olarak yerçekimi olarak bildiğimiz kütle çekimine gidecek yolu açardı. Ki bu soru yüzyıllar evvel soruldu ve bu sonuçlara ulaşıldı. 

Zaten büyük bilimsel gelişmeler ya da argümanlar da makaleler ile uluslararası bilim kamuoyuna duyurulur, televizyon kanallarında anlatılmaz. Gerçek bilim yanlışlanmayı kabul edebildiği için bilimdir. 

Comments are closed.