xiaomi-kendi-islemcisini-uretecek-LS9KLCly.jpg

Xiaomi kendi işlemcisini üretecek!

Xiaomi’nin çip geliştirme işine girerek bölüm dinamiklerini sarsmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Son haberlere nazaran Çinli teknoloji devi, kendi işlemcilerini üretmek için önde gelen yarı iletken tasarım şirketi ARM ile işbirliği yaparak Qualcomm ve MediaTek üzere şirketlerin akıllı telefon işlemcisi pazarındaki hakimiyetine rakip olmaya hazırlanıyor.

Xiaomi, kendi işlemcisini üretmek için ARM ile işbirliği yaptı

Bu paydaşlık, MediaTek CEO’su Rick Tsai’nin ARM’ın Xiaomi ile işbirliğini teyit etmesiyle ortaya çıktı. Weibo’da Digital Chat Station aracılığıyla ortaya çıkan birinci haberler, Xiaomi’nin Oppo’nun müsaadeden giderek ARM ile çip geliştireceğini birinci sefer duyurdu.

Oppo daha evvel ARM ile işbirliği içinde kendi akıllı telefon çiplerini üretmek için benzeri bir seyahate çıkmış ve ARM’nin Cortex CPU’ları ve Mali GPU’larından yararlanmıştı. Lakin bu teşebbüs, akıllı telefon pazarında pürüzlerle karşılaştı ve 2023 yılında kesin olarak terk edilmesine yol açtı.

Oppo’nun geri adım atmasıyla Xiaomi, ARM ile bir iştirak kurma fırsatını yakalamış ve akıllı telefon işlemci üretiminde statükoyu bozma potansiyeline sahip olacak bir plana sahip üzere görünüyor. Xiaomi bu yeni alanda ilerlerken, çip tasarımı ve üretimi için ortak seçimi konusunda kıymetli kararlar alması gerekiyor.

Apple ve Google üzere esaslı şirketler, özel tasarım çiplerinin üretimi için sırasıyla TSMC ve Samsung ile iştirakler kurdu. Xiaomi de ARM’ın dizaynlarını akıllı telefonları için somut, yüksek performanslı işlemcilere dönüştürecek uygun bir ortak seçme konusunda benzeri bir ikilemle karşı karşıya.

Konseptten pazara hazır işlemciye giden seyahat zorluklarla dolu. MediaTek’in akıllı telefon üreticileriyle yakın işbirliği yaparak çipleri onların özel gereksinimlerine nazaran uyarlamak suretiyle çip geliştirmede dış kaynak kullanımı çok değerli. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.