x-hukumetin-yaklasik-45-paylasimi-sildirmek-istedigini-acikladi-mahkeme-talebi-reddetti-hFyVH2dE.jpg

X, Hükümetin Yaklaşık 45 Paylaşımı Sildirmek İstediğini Açıkladı: Mahkeme, Talebi Reddetti

Elon Musk’ın konuşma özgürlüğü konusundaki duruşunu hepimiz biliyoruz değil mi? Esasen en başta Twitter’ı satın aldığında da emeli, platformu konuşma özgürlüğünün olduğu bir alana dönüştürmekti. Şimdiyse bu vizyon, tıpkı platformda X ismi altında devam ediyor. Alışılmış Twitter’ı özleyenlerin bu durumla çaba ettiğini de görüyoruz.

Önceki devirde, bilhassa siyasi bahislerde pek çok paylaşım sansürleniyordu. Burada Twitter siyasetlerinden çok siyasilerin talepleri ve para cezaları büyük rol oynuyordu. Doğal bu durumun, aşağı üst her ülkede kendini gösterdiğini belirtelim. Lakin bu sefer, X’in milletlerarası ilgiler kısmının yaptığı duyuru vesilesiyle bizim ülkemize odaklanacağız.

Yaklaşık 45 paylaşım, maden kazası konusunda hükümeti eleştiriyor.

X, kullanıcılarımızı devlet sansüründen korumak için dünya çapında tertipli olarak yasal itirazlarda bulunuyor. Bu hafta Türkiye’de, bu çabanın değerini bir kere daha teyit eden değerli bir karar aldık.
Türk hükümeti daha evvel, trajik heyelan olayında hükümetin rolünü eleştiren, üçü muhalefet partisi başkanına ilişkin olmak üzere yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti. Hükümet, paylaşımların kaldırılması tarafındaki buyruklara uymamamız halinde, X’i kıymetli para cezalarıyla tehdit etmişti.
X mahkemede itiraz etti ve bu hafta Mahkeme, kelam konusu gönderilerin ifade ve basın özgürlüğü hakları kapsamında korunduğuna karar vererek hükümetin taleplerini geçersiz kıldı.
Bu sonuç, X’in kullanıcılarının tabir özgürlüğü haklarını dünya çapında müdafaa konusundaki kararlılığını bir sefer daha doğrulamaktadır ve biz, kullanıcılarımızın özgür tabirlerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz.

Mahkemenin verdiği karar (X’in paylaşımı):

Sizin bu husustaki fikirleriniz neler?

Comments are closed.