windowsun-unlu-mavi-ekranini-kendiniz-de-acabilirsiniz-iste-bunun-kolay-yolu-KT64A6p4.jpg

Windows’un ünlü Mavi Ekran’ını kendiniz de açabilirsiniz: İşte bunun kolay yolu

Çoğu Windows kullanıcısı, ünlü mavi ekran (BSOD – Mavi Vefat Ekranı) ile asla karşılaşmak istemez. Fakat, birden fazla vakit yanlışlı şoförler, donanım meseleleri, makûs gayeli yazılımlar, kusurlu Windows suramı ve öteki bilgisayar “pisliklerinden” kaynaklanan kritik bir sistem arızasını gösteren BSOD, kimi durumlarda daha düzgün bir emel için kullanılabilir. Elbette bunu yaparken ne yaptığınızı bildiğinizden emin olmanızda yarar var.

Windows meraklıları, kullanıcı tarafından başlatılan mavi mevt ekranını tetikleyebilen klavye kısayolunu biliyor olabilir. Ctrl tuşunu basılı tutarken Scroll Lock’a iki kere basarsanız, sisteminizin çöktüğünü ve kaydedilmemiş tüm bilgilerinizin kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu kısayol, geliştiricilerin yazılımlarının sistem çökmesi durumunda nasıl davrandığını görebilmeleri ve daha fazla güzelleştirme ve geliştirme için döküm belgelerini toplayabilmeleri için mevcuttur.

Ancak kimi geliştiriciler tuşları karıştırmanın çok fazla iş olduğunu düşündüler ve bu nedenle “sihirli tuşları” enjekte ederek süreci otomatikleştirmek için kolay bir uygulama yazmayı denediler. Ne yazık ki başaramadılar.

Deneyimli Microsoft isimlerinden Raymond Chen, bir blog yazısında bunun neden işe yaramadığını açıkladı. Temel olarak, klavye şoförünün, giriş yığınında çok daha düşük bir düzeydeki fizikî girişi tanıması bunun sebebi olarak görülüyor. Bu yüzden giriş zincirinde çok yüksekte yer alan klavye dizilerini enjekte etmek için yazılım kullanmak işe yaramıyor.

Gerçekten de rastgele bir yazılım testini otomatikleştirmeniz gerektiğinde iki tuşa basmak çok fazla olabilir. Neyse ki bu otomatikleştirmeye gereksinim duyanlar için birtakım tahliller mevcut. Microsoft, farklı çökmeleri, takılmaları yahut sızmaları tetikleyebilen NotMyFault (SysInternals yazılım paketinin bir parçası) isminde kullanışlı bir araca sahip. Bu araç, yığın çökmelerini, arabellek taşmalarını, yüksek IRQL yanlışlarını ve daha fazlasını test etmek için kullanılabiliyor.

Comments are closed.