windowsta-islemci-sicakligi-nasil-denetim-edilir-LVyt5TcX.jpg

Windows’ta işlemci sıcaklığı nasıl denetim edilir?

Otomobilinizin en yüksek performansı verdiği sıcaklığı bilirsiniz. Genelde bu terim “yağ sıcaklığı” olarak belirtilir ve 90 ile 100 derece ortasındadır. Mevzu bilgisayar olduğundaysa bu defa karşımıza “işlemci sıcaklığı” ortaya çıkıyor. Pekala Windows’ta işlemci sıcaklığı nasıl ölçülür? İşte tüm ayrıntılarıyla işlemci sıcaklığı ölçme rehberi ve adımları…

Adım adım Windows’ta işlemci sıcaklığı ölçme rehberi!

Windows bilgisayarlarda işlemci sıcaklığını ölçmek epey değerli. Çünkü bilgisayarınızda yaptığınız birçok sürecin yükü direkt olarak işlemciye binmekte. Pekala bu denetimi nasıl sağlayabilirsiniz?

CPU sıcaklığınızı ölçmek epeyce kolay. Şayet kullandığınız işlemcinin markası tarafından yayınlanmış bir yazılım var ise onu bilgisayarınıza kurarak sıcaklık takibini kolay kolay yapabilirsiniz. Bu yazılımları denetim etmek için sahip olduğunuz işlemcinin markasının resmi internet sitesine göz atın.

Eğer bu üslup bir yazılımı yoksa yahut farklı bir yazılım kullanmak isterseniz fazlaca seçeneğiniz var. Biz sizler için birkaç adedini listeledik.

  1. AIDA64
  2. Core Temp
  3. NZXT CAM
  4. HWMonitor

Programsız işlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

Birçok bilgisayarda işlemci sıcaklığını ölçmek programsız olarak da yapılabilmektedir. Bunu yapmak içinse bilgisayarınızın BIOS menüsüne girmeniz gerekmektedir. Lakin burada yapılacak ölçümler çok sağlıklı olmayacaktır. Çünkü BIOS menüsüne girmek için bilgisayarınızı kapatmanız gerekli. Yani işlemcinizin sıcaklığını bilgisayarınızda etkin olarak süreçler gerçekleştirirken göremeyeceksiniz.

Bunun dışında yapılabilecek en muteber ölçümse elbet USB termometrelerdir. Bu termometreler ve sahip oldukları yazılım sayesinde CPU sıcaklığını anlık olarak görebilir ve hatta belli bir sıcaklık seviyesinde alarm vermesini sağlayabilirsiniz. Lakin burada kullandığınız termometre ile bilgisayarınızın işletim sisteminin uygun olup olmadığına çok dikkat edin.

Peki siz “Windows’ta işlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?” rehberimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Comments are closed.