windows-11li-pclere-yeni-bir-islemci-daha-geliyor-snapdragon-x-plus-vCXeKQzI.jpg

Windows 11’li PC’lere yeni bir işlemci daha geliyor: Snapdragon X Plus

Eylül 2023’te Qualcomm, bilhassa Windows aygıtları için Snapdragon X Serisi ismi verilen Arm tabanlı orijinal bir CPU ailesini piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Ekim ayında ise bu yeni çiplerden birincisi olan Snapdragon X Elite’i tanıttı.

Qualcomm, Snapdragon X Elite’i Windows PC’ler için “güçlü, akıllı ve verimli işlemci” olarak tanıtıyor. Seçkine işlemci, HP, Dell, Lenovo, Samsung ve hatta Microsoft dahil olmak üzere büyük PC üreticilerinin birçoklarını şimdiden etkiledi ve hepsi gelecekteki eserlerde içinde bu çipin bulunacağı PC’ler üreteceklerini söyledi. Bu çiplere sahip birinci bilgisayarların ise bu yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yeni PC işlemcileri de sırada mı?

Bununla birlikte, Qualcomm’un Snapdragon X Serisinde diğer bir çip üzerinde çalıştığına dair söylentiler de var. Yeni çipin Snapdragon X Plus olarak etiketlendiği vurgulanıyor.

Sızıntıya nazaran, Qualcomm birkaç aydır Snapdragon X Plus çipinin X1P44100 ve X1P46100 versiyon numaralarına sahip iki versiyonunu test ediyor. Her iki yonganın da Snapdragon X65 5G modem içerdiği tez ediliyor. Haberde, Snapdragon X Elite’te mevcut olacak 12 çekirdeğe kıyasla bu yeni çiplerin içinde 10 çekirdek olacağı varsayım ediliyor.

Bu çiplerin donanım özellikleri hakkında diğer bir bilgi olmadığı üzere, Windows 11 dizüstü bilgisayarlarda ne vakit görünecekleri hakkında da bir bilgi yok. Şimdiye kadar Qualcomm, Seçkine modelinin ötesinde daha fazla Snapdragon X çipi için rastgele bir haberi doğrulamadı.

Ancak yazın piyasaya çıkacak işlemcilerin ilgi görmesi halinde Qualcomm’un yakaladığı rüzgarla yeni işlemcileri piyasaya sürmek için kapalı bilinmeyen hazırlık yaptığını düşünmek akla çok uzak değil.

Comments are closed.