windows-11i-desteklenmeyen-pclerde-calistirma-periyodu-busbutun-kapanabilir-3RdPPzZe.jpg

Windows 11’i desteklenmeyen PC’lerde çalıştırma periyodu büsbütün kapanabilir

Microsoft’un Windows 11’i birinci kez duyurmasından itibaren, sistem ihtiyaçları ve bilhassa de CPU ihtiyaçları büyük bir tartışma konusu oldu. İşletim sistemi, hala faal olarak kullanılan ve gereğince güçlü olması gereken (Intel 7. jenerasyon ve Ryzen 1. kuşak CPU’lar/APU’lar gibi) birçok işlemci ile uyumlu olmaması ve bunları desteklememesi sebebiyle ağır tenkit aldı. Teknoloji devi, daha sonra listeye birkaç Intel 7. kuşak çipi ekledi lakin bu hiç kimseyi şad etmeye kâfi olmadı.

Yine de, resmi bir formda desteklenmiyor olsa da, kullanıcılar, ihtiyaçları atlamanın ve Windows 11’i epey eski sistemlerde nispeten tatmin edici sonuçlarla çalıştırmanın yollarını buldular. Ayrıyeten, kendi PC Sıhhat denetimi uygulamasının kusurlu bir halde Pentium 4’ün Windows 11’i harika bir biçimde çalıştırabildiğini bildirmesi de Microsoft’a pek yardımcı olmadı. Değişik bir halde, kıdemli bir Microsoft çalışanı bile Windows Insider web yayınını canlı yayınlarken desteklenmeyen bir işlemci çalıştırırken yakalandı.

Ancak Microsoft, görünüşe nazaran CPU talimat seti mimarisi (ISA) dayanağına, Windows 11 24H2’yi çok eski sistemlerde çalıştırma teşebbüslerinin önüne geçecek tedbirler planlıyor. Bu da Windows 11’in, resmi olmayan yollarla desteklenmeyen işlemcilerde çalışmasının sonu olabilir.

Teknoloji meraklısı ve X kullanıcısı Bob Pony, Microsoft’un “POPCNT” talimatını Windows 11 24H2’de bir ihtiyaç haline getirmeye çalışıyor üzere göründüğünü fark etti. Görünüşe nazaran, buna sahip olmayan CPU’lar Windows’a önyükleme yapamayacak.

Popülasyon sayımının kısaltması olan POPCNT talimatı, ikili gösterimdeki 1’lerin sayısının sayılmasına yardımcı olur. AMD, bu talimatı 2006-07’de x86 sanayisindeki birinci gerçek dört çekirdekli Barcelona mimarisiyle birlikte tanıttı. Daha sonra Intel, Nehalem (ilk jenerasyon Core i serisi SKU’lar) ile kendi sistemlerine ekledi. Microsoft’un neden bu talimatı mecburî kıldığı ise bilinmiyor fakat gelecekteki Windows sürümünün kimi özellikleri bunu gerektirebilir.

Comments are closed.