windows-11-muhtesem-cozunurluk-ozelligi-geliyor-nasil-etkin-edilir-eYWq6313.png

Windows 11 Muhteşem Çözünürlük özelliği geliyor! Nasıl etkin edilir?

Microsoft, oyuncular için Windows 11’in değerli bir güncellemesi olan “Otomatik Muhteşem Çözünürlük” özelliğini test ediyor. Bu özellik, oyun tecrübesini geliştirmek için yapay zeka dayanaklı bir çözünürlük yükseltme teknolojisi sunacak.

Windows 11 Üstün Çözünürlük

Geleneksel çözünürlük artırma prosedürleri, çoklukla imaj kalitesinde kayıplara neden olabilirken, Otomatik Üstün Çözünürlük, yapay zeka ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak bu sorunu ele alıyor. Bu yeni özellik, düşük kaliteli yahut düşük çözünürlüklü bir manzarayı daha yüksek çözünürlüklü bir manzaraya dönüştürme sürecini gerçekleştirirken kaliteden ödün vermeyecek.

Otomatik Harika Çözünürlük, piksel eklemek yerine imgenin yapısını anlamak için derin öğrenme algoritmalarını kullanarak daha yanlışsız sonuçlar elde edecek. Microsoft, bu özelliği Windows 11‘in 24H2 sürümünün bir kesimi olarak test ediyor.

Bununla birlikte, bu özelliğin NVIDIA‘nın görüntü karelerini yükseltmek için yapay zeka kullanan DLSS Üstün Çözünürlük özelliğine misal olduğu söyleniyor.

Süper Çözünürlük nasıl etkin edilir?

Yeni Harika Çözünürlük özelliğini test etmek isteyenler, en son Windows 11 Dev yahut Canary yapısını yükleyebilir ve kapalı geliştirici özelliklerini etkinleştirmenizi sağlayan ViveTool programını indirebilir.

Süper çözünürlük özelliğini aktifleştirmek için, yükseltilmiş bir komut istemi açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. vivetool /enable /id:39695921 /variant:3 komutu girdikten sonra, özelliği aktifleştirmek için Windows 11‘i tekrar başlatın.

Bir sefer etkinleştirildiğinde, yeni özelliği yapılandırmak için Sistem > Ekran > Grafikler altında yeni bir genel Otomatik Muhteşem Çözünürlük ayarı görünür. Ayarlarınızı artık Grafikler penceresinden değiştirebilirsiniz.

Bu özelliğin şu anda geliştirilmekte olduğu ve özelliğin etkinleştirilmesinin aygıtınızda kararsızlığa neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle ana bilgisayarınızda değil, sadece bir test aygıtında kullanmanız önerilir.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz

Comments are closed.