windows-10-kullanicilarina-tam-ekran-windows-11-tacizi-Nvt7lwcn.jpg

Windows 10 kullanıcılarına “tam ekran Windows 11 tacizi”

Microsoft, dayanağın sona ermesine 18 ay kala Windows 10 kullanıcılarını Windows 11’e yükseltmeye ikna etmeye çalışıyor. Üstelik bu kere, ekranı kaplayan dev bir bildirim ile…

Reddit kullanıcısı Woopinah9, Microsoft’un Windows 10 müşterilerine gösterdikleri bağlılığa tam ekran bir bildiriyle teşekkür ettiği ve akabinde takviye bitiş tarihini açıkladığı, çalışmanın ortasında ortaya çıkan bir bildirim aldığını paylaştı. Fakat kullanıcı, bu bildirim üzerinden bilgisayarını Windows 11’e yükseltemediği için durumdan şikayetçi.

Bazı Windows 10 kullanıcıları bu uyarıyı gördüklerinde Windows 11’e yükseltme yapabilecek olsalar da bu Reddit kullanıcısı, Microsoft’un Windows 11 için belirlediği donanım ihtiyaçları nedeniyle yükseltme yapamayan milyonlarca bilgisayardan birine sahip. Microsoft’un bildirisinde “Bilgisayarınız Windows 11’e yükseltme için uygun değildir, fakat takviye 14 Ekim 2025’te sona erene kadar Windows 10 düzeltmelerini ve güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam edecektir” yazıyor.

Uyarıda ayrıyeten dayanak sonu makalelerine temaslar ve Windows 11 için bir tanıtım irtibatı da yer alıyor. Uyarıyı kapatmak için seçenekler ortasında “daha fazlasını öğren” ve “bana daha sonra hatırlat” düğmeleri yer alıyor, bu da bu ikazın birden fazla kere görünebileceğini gösteriyor.

İlginçtir ki, Microsoft’un bu bildirimi kullanıcıların ödeme yapmaları halinde işletim sistemini 14 Ekim 2025 tarihinden sonra da inançlı bir formda kullanmaya devam edebileceklerinden direkt bahsetmiyor. Microsoft geçtiğimiz hafta, Windows 10 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmelerinin (ESU) birinci yılının işletmelere aygıt başına 61 dolara mal olacağını açıkladı. Bu fiyat ikinci yıl için iki katına çıkarak 122 dolara, üçüncü yıl için ise tekrar iki katına çıkarak 244 dolara yükselecek.

Microsoft, bireysel kullanıcılar için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmelerinin fiyatlandırmasını şimdi detaylarıyla açıklamadı, lakin şirket daha evvel bu genişletilmiş güncelleştirmeleri birinci sefer tüketicilere sunacağını açıklamıştı. Okullara büyük bir indirim yapılacak ve Microsoft birinci yıl için 1 dolarlık bir lisans sunarken, bu fiyat ikinci yıl için iki katına çıkarak 2 dolara, üçüncü yıl için ise yeniden iki katına çıkarak 4 dolara yükselecek. Windows 10’un işletme dışı kullanıcılarının da benzeri indirimlerden yararlanacağı düşünülüyor, fakat şirket detayları “daha sonraki bir tarihte” paylaşacağını söylüyor.

Comments are closed.