turkiyenin-yerli-ve-ulusal-isletim-sistemi-gibux-LNRwxQCn.jpg

Türkiye’nin yerli ve ulusal işletim sistemi: GİBUX

Türkiye, dijital dönüşüm sürecinde değerli adımlar atmaya devam ediyor. Bu adımlardan biri de Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın öncülüğünde geliştirilen ve muvaffakiyete ulaşan yerli ve ulusal işletim sistemi GİBUX. Açık kaynak kod tabanına sahip olan sistem, vergi sisteminin gereksinimlerine özel olarak geliştirildi. İşte detaylar…

Türkiye’nin yerli işletim sistemi GİBUX hakkında her şey!

2023 yılında 64 bit versiyonuna geçiş yaparak güncellenen GİBUX, ülke genelinde 1078 farklı lokasyonda, yaklaşık 41 bin masa üstü bilgisayarda faal olarak kullanılıyor. Bu durum tek başına GİBUX’un yalnızca bir işletim sistemi olmanın ötesinde, Türkiye’nin dijital altyapısını güçlendiren bir araç olduğunu da gösteriyor. Ayrıyeten bilgi güvenliği, bakım ve takviye üzere kritik süreçlerde sağladığı avantajlarla, devletin dijital dönüşümüne katkı sağladığını da söyleyelim.

GİBUX, sadece teknik özellikleriyle değil, tıpkı vakitte ekonomik yararlarıyla da dikkat çekiyor. Her yıl lisans maliyetlerinden yaklaşık 50 milyon TL tasarruf edilmesini sağlayarak, ulusal iktisada değerli bir katkı sağlıyor.

GİB Teknoloji ise GİBUX ile sonlu kalmayıp, açık kaynak kod tabanlı yazılımlar geliştirmeye ve ülkeye kıymet katmaya odaklanmış durumda. Çünkü 300’den fazla çalışanıyla, teknoloji ve inovasyon alanında daima kendini güncelleyen bir takım yapısına sahip.

GİB Teknoloji tarafından sağlanan teknik eğitimler, çalışanların niteliklerini artırdığı üzere onların günümüzün süratle değişen teknoloji dünyasına adapte olmalarını da sağlıyor. Angular, Kafka, PostgreSQL, Temel JAVA, React, Selenium, Spring Boot Developer ve Spring Boot Fundamentals üzere alanlarda verilen eğitimler, grup üyelerinin uzmanlık alanlarını genişleterek daldaki yeni trendlere şimdiden hazırlıyor.

Comments are closed.