tecnodan-oyunculugu-kokten-degistirebilecek-eser-akilli-gozlukle-kullanilan-el-konsolu-SU9mHx6c.jpg

Tecno’dan Oyunculuğu Kökten Değiştirebilecek Eser: Akıllı Gözlükle Kullanılan El Konsolu

Mobile World Congress 2024, İspanya’nın Barcelona kentinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarda yer alan firmalardan Tecno, fuarı mevcut eser gamını akıllı telefonların ötesine taşımayı istediğini açık halde gösterdi. Firmanın yeni eserleri epey enteresan gözüküyor. 

Tecno standına uğrayanları bu yıl Dynamic 1 adlı robot köpek ve kablosuz artırılmış gerçeklik gözlükleriyle eşleştirilmiş el konsolu Pocket Go karşılıyor. Her iki eser de hayli dikkat alımlı ve farklı bir tecrübe sunuyor. Gelin bu eserlere birlikte bakalım. 

Tecno Pocket Go ve AR Vision

Tecno, daha evvel görmüş olduğumuz iki farklı teknolojiyi bir ortada kullanarak daha evvel görmediğimiz cinsten bir aygıtla karşımıza çıkmayı başardı. Tecno Pocket Go, Windows işletim sistemine sahip bir el konsolu ve beraberinde gelen AR Pocket Vision isimli artırılmış gerçeklik gözlükleriyle birlikte kullanılıyor. 

Gözlüklerde 0,71 inçlik mikro OLED ekranlar kullanılıyor ki bu da kullanıcıya, 215 inçlik bir ekranı 6 metre uzaklıktan izliyormuş üzere bir görüş sağlıyor. Ayrıyeten aygıtın 600 dereceye kadar diopter ayarı var, yani gözünüz bozuksa bile bu ayar sayesinde gözlüğü gözünüze nazaran ayarlayabiliyorsunuz.

El konsolu ise Asus ROG Ally üzere Windows el konsollarından %50 daha küçük ve %30 daha hafif. Tecno’nun açıklamasına nazaran bu aygıtta 8 çekirdekli 5.1GHz’lik bir işlemci, soğutma fanı ve 50W değiştirilebilir batarya bulunuyor. Başlık ise altı taraflı jiroskopa ve baş hareketlerini öğrenmeye yarayan bir yapay zekâya sahip. 

Pocket Go ayrıyeten oyunları ve ayarları yönetmeyi sağlayan Tecno Smart Box ile geliyor. Böylelikle öbür Tecno aygıtlarla da kullanılabilen set, taşınabilir iş istasyonu da olabiliyor 

Tecno Dynamic 1

Robot köpeğin tasarımı Alman çoban köpeklerinden esinlenilirken, Dynamic 1 isimli köpek cümbüş, yardım, eğitim için kullanılabiliyor. Tecno, bu robotu “geleceğin kusursuz evcil hayvanı” olarak tanımlıyor. 

45Nm/kg tork güç üreten robot köpek, böylelikle merdiven çıkmakta hiçbir zorluk yaşamıyor. Pati verebilen, başını eğebilen robot köpekte yapay zekâ takviyeli HyperSense Fusion System ve Intel Real Sense D430 derinlik kamerası bulunuyor. Bu iki donanım sayesinde köpek, etrafındaki objeleri tanıyabiliyor ve etraflarından dolanabiliyor. Robotun, özellikleri belirtilmemiş bir 8 çekirdekli Arm işlemcisi bulunuyor.

Köpeğin 64 GB depolama alanı, Bluetooth 5.2 ve Wi-Fi 6 teması bulunuyor. Akıllı telefon uygulamasından ya da sesli komutlarla denetim edilebilen köpek, 15000 mAh’lik bir bataryaya sahip ve bu batarya ile 90 dakika hareket edebiliyor. Bu batarya değiştirilebiliyor. (Zaten 90 dakika çalışıp saatlerce şarjda yatacaksa o robot kedi olurdu.)

Dyanmic 1’in ticari olarak satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Tecno da bu robotu daha çok inovasyon kapasitelerini göstermek, robotik ve yapay zekâ yetkinliklerini sergilemek için geliştirdiklerini belirtiyor. 

Comments are closed.