switch-emulatoru-gelistiricisi-24-milyon-dolar-tazminat-odeyecek-qSLntn1i.jpg

Switch Emülatörü Geliştiricisi 2,4 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

 
Nintendo tarafından kullanıcılara sunulan Switch konsolunu çabucak hemen hepiniz bilirsiniz. Bu Switch konsollarında yer alan oyunları korsan bir formda bilgisayarda oynamak için çeşitli programlar bulunuyor. Bu programlar genel olarak emülatör ismiyle anılıyor. İşte bu noktada tanınan bir Nintendo Switch emülatörünün geliştiricisi, geçtiğimiz süreçte yer aldığı bir dava sonucunda 2.4 milyon dolarlık bir tazminata maruz kalıyor.
 
Yuzu’nun yaratıcısı Tropic Haze nakdî olarak uzlaşma yolunda
 
 
 
Switch emülatörü Yuzu’nun yaratıcısı Tropic Haze, geçtiğimiz ay Nintendo şirketi tarafından dava edildi. Dava, emülatörün korsanlığı büyük ölçüde kolaylaştırdığından kaynaklanıyor. Bu sebeple, Pazartesi günü iki taraf karşılıklı olarak nakdî bir uzlaşmaya vardı. ABD Rhode Island Bölge Mahkemesinin kararının bir kesimi olarak Tropic Haze gelecekte Yuzu emülatörünü rastgele bir biçimde kullanıcılara sunamayacak ve pazarlayamayacak.
 
Bunun dışında emülatör geliştiricisi, programla alakalı tüm web sitesi alan isimlerini, bilgileri ve daha fazlasını teslim etmek durumunda. Bağlayıcı bu unsurun akabinde 2.4 milyonluk bir tazminat durumu da kelam konusu.
 
Öte yandan Nintendo, birinci dava evraklarında geçen yılın en büyük Switch oyunlarından biri olan The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom’ın Mayıs ayında piyasaya sürülmesinden evvelki bir buçuk hafta içinde 1 milyonun üzerinde korsan oyuncuyla karşılaştığını aktardı.
 

Comments are closed.