snapchat-anksiyeteye-neden-olan-arkadas-gunes-sistemi-ozelligini-kapatti-3cVvjXZp.jpg

Snapchat, Anksiyeteye Neden Olan ‘Arkadaş Güneş Sistemi’ Özelliğini Kapattı

En tanınan toplumsal medya uygulamalarından olan Snapchat, birbirinden değişik yenilikleri kullanıcılarına sunarak dinamik bir toplumsal medya tecrübesi yaşatıyor. Ancak birtakım durumlarda bu yenilikler beklendiği etkiyi yaratamayabiliyor. Hatta birtakım durumlarda gelen geri dönüşler, şirketi özelliği paylaştığına pişman bile ediyor.

Son periyotta popülerleşen Arkadaş Güneş Sistemi özelliği de bunun en öne çıkan örneklerinden. Kelam konusu özellik, gençler ortasında anksiyete tetiklemesiyle gündeme geldi. Tartışmalar uygunca alevlenince de Snapchat, Arkadaş Güneş Sistemi özelliğini kapattı.

Neydi bu özellik?

Arkadaş Güneş Sistemi özelliğinde arkadaşlık profilleri üzerinde sarı bir halka yer alıyor. Bu halka “Kankalar” yahut “Arkadaşlar” rozeti manasına geliyor. Kanka olduğunuzda o şahısla birbirinizin en yakın 8 arkadaş listesinde olduğunuzu gösteriyor. Arkadaş rozeti ise karşıdaki kişinin sizin en yakın 8 arkadaşınızdan biri olduğunu, lakin tıpkı durumun karşıdaki için geçerli olmadığını gösteriyor.

Rozete dokunduğunuzda ise Güneş Sistemi’nden bir gezegen gösteriliyor. Bu gezegenin uzaklığına görede 8 kişilik listenin neresinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Bu bağlamda liste; en yakından en uzağa Merkür, Venüs Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün formunda gidiyor.

Özellik kaldırılmadı, kapatıldı.

Snapchat Plus hizmetiyle gelen bu özelliğin neden tartışma konusu olduğunu varsayım etmek aslında pek de sıkıntı değil. Her ne kadar toplumsal medya etkileşimlerini gerçek hayata uyarlamak gerçek olmasa da beşerler -özellikle gençler- karşıdaki kişinin düşündükleri kadar yakın olmadığı fikrine kolay kolay girebiliyor.

Wall Street Journal da arkadaş sıralaması yapan bu özelliğin gençler ortasında anksiyeteye sebep olduğunu belirtince şirket, resmî bir duyuruyla özelliği kapalı duruma getirdi. Bu da özelliği kullanmak  isteyen Snapchat Plus kullanıcıların tekrardan elle etkin hâle getirebileceği manasına geliyor.

Özellik hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Comments are closed.