satin-alanlar-apple-vision-proyu-iade-etmeye-basladi-LjwZ4BxT.jpg

Satın alanlar, Apple Vision Pro’yu iade etmeye başladı

İnsanlar, sanal gerçeklik deyince ne kadar heyecanlansa da iş başa kocaman bir başlık takmaya gelince, konfor sorunu ortaya çıkmaya başlıyor. Bu nedenle, birtakım Apple Vision Pro sahiplerinin aygıtla geçirdikleri balayı bitmiş üzere görünüyor.

Sosyal medyada Vision Pro sahiplerinin son birkaç gün içinde 3.500 dolarlık başlıklarını iade ettiklerini söylemeleri bir tesadüf değil. Apple, rastgele bir eseri satın aldıktan sonra 14 gün içinde iade etmenize müsaade veriyor ve Vision Pro’dan mutlu kalmayan birinci müşterilerin iade dalgaları artık başlıyor.

Başlığın kullanımında ortaya çıkan konfor sorunu iade konusunda en çok belirtilen nedenler ortasında yer alıyor. Beşerler iade sırasında, aygıtın baş ağrısı yaptığını ve çeşitli istikrar sıkıntılarını tetiklediğini söylüyorlar. Aygıtın tartısı ve bu tartının büyük oranda ön tarafa yüklenmesinden şikayet ediliyor.

Apple’ın tasarım ve üretim kademesindeki testlerde bu ikazları almamış olması ise imkansız, münasebetiyle firmanın “elinden gelenin lakin bu kadar olduğunu” düşünebiliriz. Bir öteki deyişle, sanal gerçeklik aygıtları konusunda şikayet konusu olan en büyük sorun, “hantal ve ağır bir başlığı taşımaya çalışmak” hala aşılamış görünüyor. Ayrıyeten başka sanal gerçeklik gözlüklerini kullananlar da bu gözlüklerin göz kuruluğuna sebep olması üzere şikayetleri var.

Apple’ın sanal gerçeklik başlığı şimdi yolun başında lakin rakiplerinin yaşadığı meseleleri şimdiden yaşamaya başladı. Sanki Vision Pro da, rakipleri üzere, geniş kitlelere ulaşamadan hayatına devam edecek fantastik bir eser olarak mı kalacak? Teknoloji şirketleri sanal gerçekliği sıradan bir güneş gözlüğü boyutlarına indiremeden, bu husus fantezi boyutunu pek aşamayabilir. Vision Pro hakkındaki gelişmeleri takip edeceğiz.

Comments are closed.